Slaugos iššūkiai nesikeičia 2020-05-27

Sunkiai suvaldomi korona viruso protrūkiai slaugos įstaigose verčia kalbėti apie šią sveikatos priežiūros sritį. „Maži slaugytojų darbo užmokesčiai, per mažas skaičius lovų, per maži kompensuojami slaugos priemonių kiekiai – tai sunki realybė, kurios nenorima keisti, gerinti. Lengviau užsimerkti ir nematyti“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė. Jos manymu, karantino periodu slaugos iššūkiai ne tik nesikeitė, bet ir tapo dar sunkesni. Tą byloja gaunami žmonių laiškai ir pokalbiai su slaugos įstaigose dirbančiais specialistais.

Neramu dėl mamos

Į Inkocentro pašto dėžutę gegužės pradžioje atkeliavo Stefos laiškas. Moteris rašo, kad labai nerimauja dėl slaugos ligoninėje esančios 86 metų mamos. „Man labiausiai neramu, kad dėl karantino mes negalime jos lankyti. Aš naktimis nemiegu, seku informaciją per žinias. Tai siaubas kažkoks tie židiniais virstantys senelių namai! Jie ten kaip mirtininkai dabar.

Anūkai verkia, kad gal močiutė numirs… O aš pergyvenu, kad numirti ji gali ne dėl to nelemto viruso, o dėl prastos slaugos, medicinos paslaugų nebuvimo. Anksčiau eidavau ten kas antrą dieną ir veždavau sauskelnių, kremų. Mačiau, kad ten guli nemažai ir nelabai prižiūrimų senukų. Ir tas šlapimo ir išmatų kvapas slaugos ligoninėse – čia ne išsigalvojimas. Taip yra. Kur ateina lankyti giminės, artimieji, ten senukai prižiūrėti, nuo jų nesklinda blogas kvapas. Dabar mano galvoje tik viena mintis – ar užteks mamai slaugos priemonių? Kasdien vežu siuntinius, pridedu per daug tų kremų, sauskelnių, paklodžių, pleistrų nuo pragulų. Aiškiai suprantu, kad slaugytojos ten daro komunizmą – iš visų pagal galimybes surenka ir visiems vienodai paskirsto. Valstybė gi kompensuoja nepakankamai. Guli močiutė kokia po insulto, jeigu jos vaikai nelanko, priemonių papildomai neatneša, tai jai ten ir pragulos darosi, ir kvapas atsiranda. Aišku, slaugytojos ten gi ne akmeninėmis širdimis, iš kitų paima ir deda tiems neprižiūrėtiems. Viską suprantu, todėl perku ir vežu…“, – rašoma laiške adresuotame Inkocentrui.

Slauga sudėtinga dėl priemonių trūkumo

Pasak Inkocentro vadovės J. Misevičienės, slaugomi pacientai, kurie turi sunkų šlapimo nelaikymą laipsnį, gauna 45 sauskelnes per mėnesį. Jeigu dar yra išmatų nelaikymas, dar papildomai kompensuojami 45 vnt. sauskelnių. „Jeigu kalbam apie ligonį, kuris turi dvigubą inkontinenciją, teoriškai jam tokio kiekio slaugos priemonių turėtų užtekti. Dviguba inkontinencija nėra tokia reta situacija: onkologinėmis, Parkinsono, Alzheimerio ligomis sergantieji, patyrę insultus, įvairiomis neurologinėmis ligomis sergantieji gali turėti ir išmatų nelaikymą. Išsėtinė sklerozė – atrodo jaunų žmonių liga, tačiau esant ligos vėlyvom stadijom, pasireiškia ir išmatų nelaikymas“, – sako J. Misevičienė.

Ji pridūria, kad esant išmatų nelaikymui slauga visuomet yra sudėtingesnė, nes sunku prognozuoti, kiek priemonių reikės konkrečią dieną. „Išmatų nelaikymas gali pasireikšti vieną kartą per dieną, o gali ir kelis kartus per dieną, gali būti viduriuojama nedideliais kiekiais visą dieną, tuomet bus sunaudota daugiau priemonių. Tad dažnai tų trijų kompensuojamų priemonių išmatų nelaikantiems gali ir nepakakti“, – aiškina J. Misevičienė.

Virusas stumia į užribį

„Covid-19 sukelta pandemija ir paskelbtas karantinas dar ilgai veiks sveikatos sektorių, ypač lėtinėmis ligomis sergančius pacientus. Mes matome, kad ne vienerius metus besitęsiantis darbas su Sveikatos ministerija užstrigo. Prieš du metus labai sunkiai pavyko įdiegti reikšmingus pokyčius sergančiųjų šlapimo ir išmatų nelaikymu (inkontinencija) gyvenime. Pagaliau šie susirgimai buvo pripažinti ligomis ir visi pradėjo gauti kompensaciją slaugos priemonėms. Šiek tiek pavyko pasiekti kompensavimo pokyčių, kai kurie pacientai pradėjo gauti daugiau priemonių. Tačiau atrodo, kad dabar vėl turėsime sąstingį nežinia kiek laiko“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

Pasak Inkocentro vadovės, Sveikatos ministerijoje įkurta darbo grupė buvo parengusi ilgalaikį planą, kaip kasmet bus daromi pokyčiai, kad vieną dieną Lietuvos pacientai turėtų galimybę oriai gyventi turint inkontinenciją. „Mes siekėme 3 kompensuojamų priemonių per parą turintiems šlapimo nelaikymą. Dabar gi matome, kad kova su korona virusu visus kitus pacientus pastūmė į šoną. Sergantieji inkontinencija visuomet kaip pacientų grupė buvo užribyje, gerą dešimtmetį niekas nematė šių pacientų ir nesistengė pagerinti jų gyvenimo. Covid-19 ir kova su šiuo virusu, o gal tiesiog atrasta rimta priežastis šio viruso pavidalu, leis Sveikatos ministerijos valdininkams stabdyti prasidėjusių pokyčių procesą, argumentuojant, kad pinigų nėra, nes viskas išleista kovai su virusu“, – įsitikinusi Inkocentro vadovė J. Misevičienė.

Jos manymu, rudenį vyksiantys rinkimai į Seimą ir galima antra korona viruso banga slaugą ir inkontinencija sergančius pacientus pastūms į užribį, iš kurio taip sunkiai buvo pavykę išlįsti. „Truputį pakėlė slaugytojams algas ir vėl tyla. Slaugomų pacientų dienos įkainiai nesikeitė. Prieš du metus šiek tiek pagerino slaugos priemonių kompensavimą. Ir viskas. Tas mus, kaip pacientams atstovaujančią organizaciją, labai neramina. Kol kas nežinia, ar galime tikėtis iš vyriausybės kokių pažadų, kad nei viena sveikatos sritis nebus nustūmta į užribį“, – kalbėjo Jurga Misevičienė.