Dažniausia diabetą lydinti gretutinė liga – šlapimo nelaikymas 2023-12-05

Lapkričio viduryje buvo minima Pasaulinė diabeto diena. VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė sako, kad dažnas sergantysis diabetu susiduria su ligą lydinčiais simptomais. „Tie simptomai daro nemažą įtaką žmogaus gyvenimo kokybei, kartais juos būna taip pat nelengva sukontroliuoti kaip diabetą. Endokrininių ir metabolinių ligų grupėje šlapimo nelaikymas įvardijamas kaip dažniausias simptomas sergant diabetu“, – sako J. Misevičienė. Ji kviečia sergančiuosius diabetu bei jų artimuosius susipažinti su šlapimo nelaikymo išsivystymo mechanizmu, nelaikymo tipais, gydymo būdais bei savipagalbos metodais.  

 

Statistika

Kas ketvirta moteris ir kas dešimtas vyras turi šlapimo nelaikymą. Vyresniame amžiuje šlapimo nelaikymas dažnesnis nei arterinė hipertenzija ar diabetas. Diabetu serga 8 proc. populiacijos, arterine hipertenzija 25 proc., šlapimo nelaikymu – 35 proc.

„Sergantiems diabetu sunku tuo patikėti, bet remiantis statistika tenka pripažinti, kad šlapimo nelaikymas yra dažnesnė būklė nei diabetas, arterinė hipertenzija ar astma“, – sako J. Misevičienė. – „Svarbu šlapimo nelaikymo neignoruoti, ieškoti pagalbos, nes pagalbos būdų yra įvairių bei patiems imtis aktyvių veiksmų kontroliuojant dar vieną ligą. Sergantys diabetu puikiai žino, ką reiškia kontroliuoti ligą“.

 

Kas yra normalus šlapinimasis

„Kad būtų aišku, su kuo susiduria turintys šlapimo nelaikymą, pirmiausiai noriu įvardyti, kas yra normalus šlapinimasis. Vidutiniškai šlapinimasis vyksta iki 8 kartų per dieną arba rečiau. Naktį nesišlapinama arba galima šlapintis vieną kartą – tai yra norma. Noras šlapintis atsiranda, kai prisipildo maždaug pusė šlapimo pūslės, tai yra apie 200-250 ml. Tačiau mes su šiuo noru susitvarkome, jis mūsų neerzina, mes galime tą kontroliuoti. Po šlapinimosi šlapimo pūslėje visada lieka apie 50 ml šlapimo. Tai yra liekamasis šlapimas ir tai taip pat yra normalu“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Pasak specialistės, mes negalime sustabdyti šlapimo gaminimosi, jis inkstuose gaminasi 24 valandas per parą.  Tačiau mes galime kontroliuoti šlapimo ištekėjimą iš pūslės. „Kol mūsų dubens raumenys normaliam tonuse, tol mes neturime jokių pratekėjimų. Jeigu šlapimo ištekėjimas įvyko nevalingai, to nebuvo įmanoma sukontroliuoti, mes kalbame apie šlapimo nelaikymo epizodą. Dažnai ir pacientai klausia, o jeigu aš nusijuokiau, pačiaudėjau, man šiek tiek – ten lašas, du, trys – nulašėjo į kelnaites, ar tai yra nelaikymas? Neretai to klausia moterys, pagimdžiusios vieną ar du vaikus. Taip, tai jau yra šlapimo nelaikymas“, – sako gydytoja J. Misevičienė.

 

Šlapimo nelaikymas

Dubens dugnas yra 3 sluoksnių raumenynas, išklojantis visą dubens dugną, jo pagrindinė funkcija amortizuoti ir palaikyti teisingoje anatominėje padėtyje šlapinimosi organus: šlapimo pūslės kaklelio ir šlaplės įėjimo vietą.

„Kalbant apie šlapimo nelaikymą reikia turėti omeny nervų sistemos darnią veiklą, dubens dugno raumenyno tonusą bei anatominius vyro ir moters skirtumus. Kai visos sistemos dirba tvarkingai, mes normaliai šlapinamės ir neturime šlapimo pratekėjimų, tačiau kai sutrinka bet kuri iš mano minėtų grandžių, vystosi šlapimo nelaikymas“, – aiškina J. Misevičienė.

 

Šlapimo nelaikymo tipai:

  • įtampos arba stresinis šlapimo nelaikymas,
  • skubos nelaikymas arba dirgli, hiperaktyvi pūslė,
  • persipildymo nelaikymas,
  • mišrus nelaikymas.

 

„Kodėl miniu įtampos šlapimo nelaikymą kalbėdama apie diabetą? Šlapimo nelaikymas diabetu sergančiam pacientui gali išsivystyti visai ne dėl jo ligos. Kaip sakoma, niekas neapsaugotas nuo kelių ligų vienu metu. Jei mes kalbam apie dubens dugno raumenis, reikia nepamiršti, kad glikuotas hemoglobinas pažeisdamas visas kraujagyslių ląsteles, smulkiųjų kraujagyslių ląsteles, gali daryti įtaką ir dubens raumenų tonusui. Kitas šlapimo nelaikymo tipas – skubos – linkęs išsivystyti sergantiems diabetu. Skubos nelaikymas yra būklė, kai šlapintis užsinorima čia ir dabar, ir nėra jokios galimybės sulaikyti šlapimą pūslėje. Jis atsiranda dėl to, kad cukrinio diabeto metu pažeidus įnervuojančius nervus, kurie įnervuoja šlapimo pūslę, prarandamas gebėjimas slopinti šlapinimosi refleksą. Dėl to šlapimo pūslė gali imti nevalingai susitraukinėti ir atsiranda šlapimo nelaikymas.  Persipildymo nelaikymas taip pat yra vienas iš šlapimo nelaikymo tipų, kuris vystosi sergant cukriniu diabetu. Yra pažeidžiami šlapimo pūslę įnervuojantys nervai. Tai vyksta dėl glikuoto hemoglobino, darančio neigiamą poveikį kraujagyslėms ir visai nervų sistemos kraujotakai“, – aiškina VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

 

Šlapimo nelaikymas ir diabetas

VšĮ Inkocentras vadovė J. Misevičienė su kolege, slaugytoja Jolita Šukienė lankosi šalies gydymo įstaigose ir slaugos personalui skaito paskaitas. „Labai dažnai iš slaugytojų sulaukiame klausimo, ką daryti su sergančiu diabetu pacientu, kuriam dar išsivystė ir šlapimo nelaikymas. Pirmas dalykas, kurį reikia atsiminti – pacientai sergantys cukriniu diabetu nejaučia, kad jie nori šlapintis. Slaugant tokį asmenį arba turint šeimoje sergantį diabetu, būtina jam priminti, kad jis reguliariai nueitų į tualetą, kad nesivystytų persipildymo tipo šlapimo nelaikymas. Žmogus bent kas 3 valandas turi nueiti pasišlapinti“, – pataria specialistė.

Taip pat ji vardija kitus svarbius momentus sergant diabetu ir turint šlapimo nelaikymą.

 

  • Tinkama cukrinio diabeto kontrolė. Kuo geriau bus kontroliuojamas cukrinis diabetas, tuo mažiau mes turėsime komplikacijų.
  • Visiškas šlapimo pūslės ištuštinimas.
  • Pakankamas skysčių vartojimas. 30 ml/kg kūno svorio.
  • Vengti pūslę dirginančių maisto produktų. Kava, kakava, šokoladas, aštrūs prieskoniai, citrusiniai vaisiai, gazuoti gėrimai, alkoholis, neskiestos sultys. Jeigu negalima šų produktų išvengti, reikia vartoti saikingai.
  • Kėgelio pratimai ir elektrostimuliacija. Tai efektyvūs pagalbos metodai esant įtampos šlapimo nelaikymui.

 

Medikamentinis gydymas

„Žinia yra, kad šlapimo nelaikymas nėra neišgydomas ir negali būti negydomas. Apie 80 proc. atvejų jį galima gydyti ir valdyti, todėl tikrai verta į tai atkreipti dėmesį. Iš pradžių skiriami medikamentai, veikiantys šlapimo pūslės raumens spazmus, atpalaiduojantys, didinantys šlapimo pūslės talpą ir mažinantys noro šlapintis dažnumą bei staigumą. Šiuos vaistus skiria šeimos gydytojas arba urologas. Kuomet nepadeda medikamentinis gydymas, galima skubos šlapimo nelaikymą gydyti botulino toksino injekcijomis į šlapimo pūslę. Efektas išlieka nuo pusmečio iki metų. Galima stimuliuoti kryžmens nervus, taip pat taikoma blauzdinio nervo perkutaninė stimuliacija – šią procedūrą reikia tęsti 12 savaičių“, – gydymo metodus apžvelgia Inkocentro vadovė.

Pasak J. Misevičienės, pacientams su įtampos šlapimo nelaikymu didesnį efektyvumą duoda (jeigu nepadeda reabiliacinės priemonės kaip Kėgelio pratimai, kaip elektrostimuliacija) chirurginis gydymas: pošlaplinių raiščių implantavimas, tinklelis arba dirbtinis sfinkteris. Galimos ir mini intervencinės procedūros: lazerinės arba PRP procedūros.

„Apie 20 proc. pacientų tenka gyventi su šlapimo nelaikymu visą gyvenimą. Jeigu negalima išgydyti, reikia pasirinkti tinkamas slaugos priemones, nes žmogui būti sausam yra vienas iš jo gyvenimo kokybės kriterijų. Šlapimą sugeriančios priemonės yra įklotai, jie skirstomi į vyriškus ir moteriškus bei universalius. Bei yra sauskelnės, jos būna 3 tipų. Renkantis slaugos priemonę reikia atsižvelgti į ištekamo šlapimo kiekį, žmogaus klubų apimtį (liaudiškai sakant, kokio dydžio apatinį trikotažą nešioja pacientas, tokio dydžio sauskelnės jam bus tinkamos) ir priemonės tipą (sauskelnės, kelnaitės ar juostinės sauskelnės). Esant šlapimo nelaikymo diagnozei, kai ligos kortelėje atsiranda šios ligos kodas, žmogus įgija teisę gauti receptą slaugos priemonių kompensacijai“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.

 

Dabar galiojanti slaugos priemonių kompensavimo tvarka

 

  • Esant šlapimo nelaikymui (R32, N31, N39.3, N39.4) yra tokia slaugos priemonių kompensacija:
  • esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų sauskelnių arba 120 vienetų įklotų, arba 120 vnt. paklodžių;
  • esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų įklotų dėl šlapimo nelaikymo;
  • per mėnesį esant išmatų nelaikymui (R15) išrašoma 45 vienetai sauskelnių arba 60 vienetų įklotų arba 90 vnt. paklodžių (arba prie 15 vienetų sauskelnių skiriama 60 įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių; arba prie 30 vienetų sauskelnių skiriama 30 vienetų įklotų ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių);
  • esant išmatų nelaikymui (R15) ir sunkiam šlapimo nelaikymui (R32, N31, N39.3, N39.4) – 90 vnt. sauskelnių per mėnesį.

 

Nuo 2020 m. liepos 1 dienos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms netaikoma priemoka asmenims, vyresniems nei 75 metai, turintiems negalią, kurie gauna mažai draudžiamųjų pajamų (mažiau nei 354 eur/mėn.), taip pat asmenims, kuriems yra suėjęs senatvės pensijos amžius ir gauna mažiau nei 354 eur/mėn. draudžiamųjų pajamų.