Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia 2024-04-18

Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo receptus ir per mažas kompensuojamų priemonių kiekis, kuris dažnai neužtikrina oraus gyvenimo turint šlapimo ar išmatų nelaikymą“, – sako viena iš apklausos iniciatorių, VšĮ Inkocentras ir POLA organizacijos valdybos narė Jurga Misevičienė.

Apklausa

Onkologinius pacientus ir jų artimuosius vienijanti organizacija POLA apklausė beveik 1000 narių. Apklausa parodė, kad daugiau kaip pusė respondentų susiduria ar susidūrė su šlapimo ir/ ar išmatų nelaikymu. 8 iš 10 apklausos dalyvių naudoja šlapimą ir/ar išmatas sugeriančias priemones. 75 proc. teigė, kad jie nėra patenkinti slaugos priemonių kompensavimo sistema, nes neužtikrinamas jų orus gyvenimas.

47 proc. apklausoje dalyvavusių pacientų kompensuojamų priemonių negauna, 25 proc. gauna ne tiek, kiek reikia arba ne tai, ko jiems reikia.

Renkantis šlapimą sugeriančias priemones net 59 proc. svarbiausiu kriterijumi įvardijo savybę greitai sugerti šlapimą ir išmatas užtikrinant odos sausumą. 53 proc. buvo svarbiausia kvapo kontrolė, 37 proc. apklaustųjų labiausiai rūpi gaminio kaina, trečdaliui renkasi priemones, už kurias nebereikia primokėti vaistinėje.

 

280 apklausoje dalyvavusių asmenų naudoja sauskelnes, beveik 28 proc. naudoja M dydžio, 33 proc. – L dydžio, 22 proc. – XL, 10 proc. – XXL dydžio gaminius.

Apklausoje dalyvavę asmenys, turintys šlapimo ar išmatų nelaikymą, papildomai naudoja nemažai priemonių:

  • 57 proc. – drėgnas servetėles;
  • 14 proc. – valančias putas;
  • 31 proc.  – odą saugantį, apsauginį kremą;
  • penktadalis – gydomąjį kremą.

 

Drėkinančios makšties ovulės, intymios higienos prausikliai, pleistrai, pudra, tvarsčiai – tokias priemones dar papildomai įsigyjamas priemones įvardijo apklausos dalyviai. Per mėnesį 58 proc. respondentų šlapimo ir išmatų kontrolei išleidžia iki 50 eurų, 12 proc. išlaidos siekia nuo 50 iki 100 eur.

Į klausimą, kurios iš naudojamų priemonių yra ar buvo kompensuojamos net 69 proc. atsakė, kad niekas nekompensuojama. Maža dalis apklaustųjų gavo kompensaciją gydomiesiems tvarsčiams, antipraguliniams čiužiniams, stomos priežiūrai reikalingoms priemonėms įsigyti.

Respondentų buvo prašoma pasidalinti pasiūlymais. Ne kartą apklausos dalyviai rašė, kad nori didesnio kiekio kompensuojamų priemonių, kokybiškesnių medicininių priemonių arba didesnių nuolaidų. Dalis prašė padaryti kompensaciją odos priežiūrai skirtoms priemonėms. Apklausoje dalyvavę onkologiniai pacientai skundėsi, kad negauna pakankamai išsamios informacijos ir paaiškinimų, kaip tvarkytis su šlapimo ir išmatų nelaikymu.

 

Daugiasluoksnė problema

Europos urologų asociacijos duomenimis, iki 45 proc. europiečių bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių kankino šlapimo nelaikymas ir tik mažiau nei trečdalis dėl šio sutrikimo kreipėsi pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus. „Mus pasiekia pacientų laiškai, klausimai. Jie puikiai iliustruoja urologų duomenis – žmonės labai ilgai slepia nuo savęs, savo artimųjų, gydytojų šlapimo nelaikymo faktą. Šlapimo ir/ ar išmatų nelaikymas gali būti tiek onkologinės ligos simptomas, tiek vienas iš šios ligos gydymo sukeltų pašalinių poveikių. Laikas, kurį medikai skiria vienam pacientui yra pernelyg trumpas, kad susikurtų saugi aplinka, kuri skatintų žmones atsiverti, pasipasakoti. Neretai juk kabinete dar būna slaugytoja… Kol kas veiksmingų sprendimų šitoje srityje nematome. Galime tik apeliuoti į gydytojus, slaugytojus. Siūlyti jiems, kad jie pacientams patys teiktų tokią informaciją, bandytų juos prakalbinti ar duotų nuorodas, kur jie gali daugiau susižinoti apie šlapimo nelaikymą, slaugos priemones ir kitus svarbius dalykus“, – sako J. Misevičienė.

Pasak gydytojos, nuo šių metų sausio 1 d. slaugytojams suteikta daugiau kompetencijų, jie gali išrašyti šlapimą ir/ ar išmatas sugeriančias priemones. „Labai geras pokytis. Tikimės, kad slaugytojų kompetencijų išaugimas pagerins kompensuojamų šlapimą ir /ar išmatas sugeriančių priemonių prieinamumą tiems, kam to reikia“, – teigia J. Misevičienė.

 

Laikas įgyvendinti pažadus

„Sunkiai sekėsi, tačiau per eilę metų kalbėjimo ir argumentavimo pavyko įtvirtinti nuostatą, kad turintys šlapimo nelaikymą vien dėl šio fakto turėtų gauti valstybės kompensuojamų šlapimą sugeriančių priemonių. Nuo 2018 metų liepos mėnesio įsigaliojo nuostata, kad pacientai gaus ne vieną, o dvi šlapimą sugeriančias priemones per parą. Tačiau POLA inicijuota ir įvykdyta apklausa parodė, kad žmonėms dviejų priemonių neužtenka, kad jie dėl įvairių priežasčių kompensavimu nepasinaudoja ar gavę nemokamas priemones jomis nėra patenkinti. Tokia situacija yra labai bloga, turime ieškoti priežasčių, kodėl taip yra ir priminti valdžios institucijoms, kad jie žadėjo kompensuoti 3 priemones per parą“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

Pola organizacijos atlikta apklausa buvo pristatyta įvairiose valstybinėse institucijose. J. Misevičienė prisimena, kad kai apklausa buvo pristatyta Valstybinėje ligonių kasoje, iš  institucijos atstovų tuomet nuskambėjo toks lyg ir pažadas, kad situacija bus keičiama. „VLK atstovai sakė, kad priemonių trūkumas jiems suprantamas ir jie supranta, kad reikia kompensavimo apimtis didinti iki 90 vienetų mėnesiui. POLA valdybos posėdyje šių metų pradžioje priėmėme sprendimą artimiausiu metu kreiptis į VLK. Priminsime jų pažadus ir prašysime konkrečių pažadų įgyvendinimo terminų“, – sakė J. Misevičienė.

 

Esant šlapimo nelaikymui (diagnozės kodai R32, N31, N39.3, N39.4,) slaugos priemonės kompensuojamos taip:

  • esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui 60 vnt. sauskelnių per mėnesį, kurios gali būti pakeičiamos įklotais, kurių sugeriamumas nuo 300 ml, arba vienkartinėmis paklodėmis. Tokiu atveju kompensuojama 120 vnt. įklotų arba 120 vnt. paklodžių;
  • esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vnt. įklotų per mėnesį dėl šlapimo nelaikymo, kurių sugeriamumas nuo 300 ml;

2) Esant išmatų nelaikymui (R15), skiriama 45 vnt. kompensuojamų sauskelnių per mėnesį, kurios gali būti pakeičiamos įklotais nelaikantiems išmatų arba vienkartinėmis paklodėmis. Tokiu atveju kompensuojama 60 vnt. įklotų, arba 90 vnt. paklodžių;

3) Esant ir sunkiam šlapimo nelaikymui ir išmatų nelaikymui – išrašoma 90 vnt. sauskelnių per mėnesį, kurios gali būti pakeičiamos įklotais nelaikantiems išmatų arba vienkartinėmis paklodėmis. Tokiu atveju kompensuojama 120 vnt. įklotų arba 180 vnt. vienkartinių paklodžių.