Moterų šlapimo nelaikymas: laipsniai, rizikos veiksniai ir gydymo būdai Plius – 7 patarimai dėl kasdienės higienos 2022-11-03

Moterims po gimdymo, vyresniame amžiuje ar sergant kokiomis nors sisteminėmis ligomis gali pasireikšti šlapimo nelaikymas. Specialistai sako, kad labai svarbu dėl šlapimo nelaikymo konsultuotis su gydytojais. Jų arsenale nemažai pagalbos priemonių: reabilitacija, vaistai, chirurginis gydymas. Specialistai sako – 90 proc. atvejų tai įveikiama problema.

Kokie yra rizikos veiksniai, lemiantys šlapimo nelaikymą? Kokio laipsnio būna šlapimo nelaikymas? Kokia turi būti kasdienė higiena šlapimą nelaikančio žmogaus? Į šiuos ir kitus klausimus atsako trys ekspertai.

 

Šlapimo nelaikymo laipsniai

Santaros klinikų gydytoja akušerė ginekologė Jūratė Brazauskienė sako, kad šlapimo nelaikymas apibrėžiamas kaip nevalingas šlapimo ištekėjimas ne šlapinimosi metu. Pasak medikės, šlapimo nelaikymas skirstomas į tris laipsnius:

  • Jei išteka iki 200 ml šlapimo – mažas laipsnis;
  • 200-400 ml – vidutinis laipsnis;
  • virš 400 – didelis laipsnis.

 

Pasak Santaros klinikų gydytojo urologo Aivaro Grybo, žmonės neretai mano, kad dažnas šlapinimasis nakties metu yra šlapimo nelaikymas. „Normalu per parą šlapintis 8 kartus, iš jų 2 kartai gali būti naktį“, – sako medikas.

Nėra jokių duomenų, kad šlapimo nelaikymas būtų paveldimas genetiškai. Tačiau yra rizikos veiksniai, kurie kartais perduodami iš kartos į kartą: antsvoris ir cukrinis diabetas. Vyresnis amžius, deja, irgi tampa rizikos veiksniu. 80 proc. garbaus amžiaus moterų susiduria su šlapimo nelaikymu.

 

Rizikos veiksniai

Kas 5-6 jauna moteris nelaiko šlapimo, tai dar vadinama įtampos nelaikymas: kosint, čiaudint, šokant išteka kažkoks kiekis šlapimo. „Moterys kartais klausia: po gimdymo sukosėjus pradėjau nelaikyti šlapimo, kada suskubti pas gydytoją? Visada laikas pasirūpinti savimi ir kreiptis į specialistus. Pacientės ateina labai įvairaus amžiaus. Šlapimo nelaikymas būna nulemtas sudėtingų gimdymų, kai sutrinka dubens organų, raumenų disfunkcijos. Ir bet kokia veikla, kuri padidina slėgį pilvo, dubens dugno srityje (kėlimas daiktų, kosėjimas), tokioms moterims didina šlapimo nelaikymo išsivysto riziką“, – sako gydytoja J. Brazauskienė.

Medikė sako, kad jei moteris rūko ar serga lėtiniu bronchitu, kuris sukelia nuolatinį kosėjimą, tai irgi tampa rizikos veiksniais prasidėti šlapimo nelaikymui. Kaip ir vidurių užkietėjimas ar gausus kavos, aštraus maisto ar alkoholinių gėrimų vartojimas.

„Šlapimo nelaikymas jaunoms moterims virsta didele psichologine problema, nes jos keičia savo gyvenimo būdą: vengia ilgų kelionių, nuolat jaučia nerimą dėl galimo šlapimo kvapo, nukenčia ir seksualinis gyvenimas. Ši problema yra išsprendžiama, tik reikia kreiptis į specialistus ir ieškoti pagalbos“, – sako gydytoja ginekologė.

 

Paciento kelias

„Svarbiausia sukaupti drąsą ir įvardyti, kad ta problema egzistuoja. O tada atsiras ir pagalba. Pradėkite nuo pasisakymo šeimos gydytojui. Jis gali diagnozuoti šią ligą, išrašyti receptą kompensuojamoms slaugos priemonėms. Teko matyti, kad žmonės dar naudoja net savos gamybos šlapimą sugeriančias priemones… Kreipkitės į gydytojus ir gausite valstybės kompensuojamas kokybiškas šlapimą sugeriančias priemones. Tada šeimos gydytojas išrašys siuntimą pas urologą ar gydytoją ginekologą. Jie jau konsultuoja dėl gydymo metodų“, – aiškina gydytojas urologas Aivaras Grybas.

Pasak gydytojos J. Brazauskienės, visos ligos yra linkusios progresuoti, šlapimo nelaikymas taip pat, tad delsti neverta. „Vienas mėnuo ar du nieko nepakeis, bet mes matome, kad žmonės delsia dešimtmečiais. Ar tai įveikiama problema? 90 proc. atvejų taip“, – sako medikai.

 

Gydymas

Santaros klinikų medikai sako, kad kiekvienai pacientei parenkamas individualus gydymas. Gydymo būdą nulemia esamas šlapimo nelaikymo tipas, jeigu yra skubos nelaikymas – taikomi vieni metodai, jeigu įtampos – kiti. Dažniausiai pradedama nuo reabilitacinių priemonių. 2-3 šlapimo nelaikymo laipsnio atveju taikomas chirurginis gydymas, implantuojami pošlapliniai raiščiai.

„Nepradedam nuo chirurgijos, pirmiausiai nuo priemonių, kurios gali žmogų sustiprinti. Visada pradedame nuo reabilitacinių priemonių, kurios stiprina dubens raumenis. Yra indukcinės, magnetinės srovės“, – sako gydytojas urologas.

„Kėgelio pratimus patariu daryti visoms. Jų efektyvumas apie 20 proc. Kėgelio pratimai demonstruoja didesnį veiksmingumą jaunoms moterims. Net jei nesusidūrėte su šlapimo nelaikymu, vis tiek reikia daryti dubens dugno stiprinimo pratimus, tokiu būdu mažinsite riziką susirgti ateityje“, – sako gydytoja ginekologė.

 

Asmens higiena

VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė sako, kad dažniausiai informacijos apie asmeninę higieną žmonėms tenka ieškoti patiems. „Medikai diagnozuoja ir gydo ligas. Gyvenimo su liga klausimai – jau ne jų kompetencija. Tad neretai žmonės informacijos skuba ieškoti į internetą. Žmogui asmeninės higienos klausimas ne mažiau svarbus nei laukiantis gydymo būdas ar vartojami vaistai. Tai yra žmogaus gyvenimo kokybės klausimas, nes niekas nenori nuogąstauti dėl to, ar nuo jo nesklinda šlapimo kvapas. Žmonėms svarbu žinoti, kaip dažnai praustis, kokiu prausikliu praustis, kokią higienos priemonę pasirinkti, kaip dažnai ją keisti. Šlapimo ištekėjimas yra visai kitokia situacija nei, pavyzdžiui, mėnesinės. Menstruacijų metu moteris iš spalvos gali nesunkiai suprasti, kiek yra įklotas užpildytas. Šlapimo nelaikymo atveju situacija yra kitokia. Atsiranda tam tikri niuansai, tačiau su laiku suvokimas, kaip gyventi su šia liga, atsiranda“, – sako J. Misevičienė.

 

Ji pateikia kelis patarimus apie kasdienę higieną esant šlapimo nelaikymui:

  • Jeigu žmogus turi šlapimo ar net ir išmatų nelaikymą, kiekvieną kartą keičiant įklotą ar sauskelnę turi būti nuvaloma tarpvietės, lytinių organų vieta. Galima apsiprausti vandeniu ir įprastais intymios higienos prausikliais. Galima naudoti plovimo kremus, jeigu nėra galimybių apsiprausti vandeniu. Tuo kremu nereikėtų valytis visuomet, karts nuo karto oda turėtų būti nuplaunama su vandeniu ir prausikliu.
  • Apsiprausti reikia dažniau, tą teks priimti. Šlapimo paskirtis būti šlapimo pūslėje ir ištekėti tik tada, kai mes einame šlapintis ir tai trunka kokias 15 sekundžių. Esant nuolatiniam, kad ir negausiam šlapimo pratekėjimui, kol jis susigeria į higienos priemonę, liečiasi su tarpvietės oda. Net ir nedidelis drėgmės kiekis sukuria palankią terpę mikroorganizmams veistis. Nėra taip, kad šlapimas išbėgo ir sekundės greičiu susigėrė į įklotą ar sauskelnę.
  • Įkloto keitimas yra labai geras atskaitos taškas apsivalymui ar apsiprausimui. Švarus įklotas turi liesti švarią odą. Grubiai tariant, higienos priemonė turi būti keičiama kas 8 valandas. Sauskelnės ir įklotai gaminami taip, kad užtikrintų sausumą, sugertų gerai drėgmę ir panaikintų nemalonų kvapą 8 valandas. Dienai reikėtų 2 šlapimą sugeriančių priemonių, nakčiai užtektų vienos.
  • Prausikliai, asmeninės higienos muilai yra pritaikyti pagal gleivinės pH, jie kenkti neturėtų, neturėtų sausinti ar džiovinti gleivinės ir taip sukelti grybelinių ligų riziką. Jeigu labai dėl prausiklių neramu, galima apsiprausti tik vandeniu. Vieną kartą per dieną apsiprauskite prausikliu, o likusius kartus tik su vandeniu. Paieškokite jums tinkamiausio būdo. Valomieji kremai gaminami taip, kad nepažeistų odos. Valyti galima tiek kartų, kiek reikia.
  • Svarbu atminti, kad prekybos centruose parduodami įklotai yra skirti sugerti menstruaciniam kraujui ir išskyroms. Šlapimo jie nesulaiko, juolab šlapimo kvapo. Kvapą užrakina ir šlapimą sulaiko tik priemonės, kurios sukurtos būtent tam.
  • Kaip pasirinkti tinkamą priemonę? Dydis parenkamas pagal šlapimo nelaikymo laipsnį. Jeigu užtenka 2 įklotų per dieną, tai yra teisingai parinkta priemonė. Jeigu įsidėjus įklotą jį keičiate jau po 4 valandų, vadinasi, jis per mažas. Jeigu įsidedate iš ryto ir jį išsiimate tik vakare – jis per didelis. Ant gaminio pakuotės nurodyti lašeliai nėra geras atskaitos taškas, nes kiekvienas gamintojas tuos lašelius matuoja pagal savo matavimus. Vienam gamintojui 1 lašelis gali būti 30 ml, kitam – 50 ml. Siūlau įsigyti skirtingų sugėrimų priemonių iš skirtingų gamintojų. Ir pradėti naudoti nuo mažiausio lašiuko lyginant skirtingų gamintojų priemones toje pačioje lašiukų kategorijoje. Taip suprasite, kelių lašiukų priemonės jums reikia ir kurio gamintojo priemonė jums labiausiai patinka.
  • Visada galima kreiptis į Inkocentrą, pas mus galima gauti nemokamų gaminių pavyzdžių ir patarimų.