Dažna, laikina ir – išsprendžiama problema! 2005-03-05

Niekas apie tai nekalba garsiai. Sergantieji tai slepia nuo aplinkinių. Gydytojai apie tai paprastai neklausia…

Testas

  • Ar dažnai jums kyla nenumaldomas, noras nedelsiant pasišlapinti?
  • Ar ką tik pasišlapinę kartais jaučiate, kad šlapimo pūslė lyg ir tebėra pilna?
  • Ar dažniau negu anksčiau lankotės tualete?
  • Ar kontroliuojate savo kasdienių kelionių maršrutą, bijodami, jog negalėsite sulaikyti šlapimo?

Jei teigiamai atsakėte nors į vieną klausimą – ši problema aktuali ir jums.

Šlapimo nelaikymas – vienas dažniausių lėtinių negalavimų, o ne senatvinė negalia. Šlapimo nelaikymu vadinamas nevalingas šlapimo tekėjimas, kai žmogus nepajėgia suvaldyti šlapimo pūslės. Šlapimo nesulaiko apie 5 proc. mergaičių iki 14 metų, iki 10 proc. 15-24 metų merginų, iki 17 proc. 25-34 metų moterų ir iki 40 proc. vyresnių nei 34 metų moterų. Net 85 proc. nuo šlapimo nelaikymo kenčiančių moterų yra gimdžiusios. Po gimdymo šiek tiek pakinta moters urogenitalinės sistemos anatomija ir fiziologija. Lyties organai gali pasislinkti žemyn, gali sutrikti šlapimo pūslės sfinkterio funkcija.

Stresinis šlapimo nelaikymas – dažniausias moterų nusiskundimas. Maži šlapimo kiekiai gali būti nesulaikomi fizinio streso (keliant sunkius daiktus kosint, juokiantis, čiaudint) metu. Šio tipo šlapimo nelaikymą dažniausiai sukelia dubens raumenų silpnumas, ypač, jei jie buvo sužaloti ar pertempti jaunesniame amžiuje, gimdymo metu.
Antrajam tipui priskiriamas šlapimo nelaikymas dėl dirglios pūslės. Sudirgus šlapimo pūslei, jos sienelių raumenys pasidaro jautrūs pūslėje esančiam šlapimui. Raumenys pradeda nevalingai susitraukinėti ir stengiasi ištuštinti pūslę netgi tada, kai ji apytuštė. Jūsų šlapimo pūslė dirgli, jei: šlapinatės daugiau kaip aštuonis kartus per parą; naktį keliatės šlapintis daugiau nei vieną kartą; staiga pajuntate poreikį nusišlapinti: nespėjate nueiti net iki tualeto; nepavyksta sulaikyti didelio kiekio šlapimo.

Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir reguliarus vidurių užkietėjimas. Kitos priežastys – dažnas kosulys, nuo kurio persitempia dubens apačios raumenys, rūkymas (nikotinas naikina moteriškąjį hormoną estrogeną, o tai savo ruožtu silpnina dubens apačios raumenis).Yra tyrimų, įrodančių, kad audinių savybės paveldimos, tad įtampos sukeltas šlapimo nelaikymas gali būti diagnozuotas ir močiutei, ir mamai, ir dukrai. Tad jeigu jūsų giminės moterys turėjo problemų dėl šlapimo nelaikymo, po gimdymo jums labai svarbios tarpvietės raumenų treniruotės, kitaip dar vadinamos Kėgelio pratimais. Jos sustiprina raumenis, todėl geriau palaikoma šlaplė. Keliant didelį svorį visoms moterims reikėtų įprasti įtempti tarpvietės raumenis.

Dažniausiai pasitaikantis vyrų šlapimo nelaikymo tipas yra tekėjimas ir varvėjimas. Jis paprastai išsivysto dėl prostatos padidėjimo. Vyrų pūslė gali laikinai susilpnėti po prostatos operacijos: po metų šlapinimasis paprastai normalizuojasi.
Kai šlapimo pūslė ne visiškai išsituština, šlapimas kaupiasi ir gali imti varvėti.

Ir vyrams, ir moterims šlapimo nelaikymą gali sukelti „obuolio“ tipo nutukimas, kadangi svoris veikia pilvo ir dubens raumenis. Netiesioginė šlapimo nelaikymo priežastis – rūkalių kosulys, kuris paprastai yra specifinis – dažnesnis ir smarkesnis, negu nerūkančiųjų. Sergant arterine hipertenzija ir vartojant diuretikus taip pat padidėja šlapimo nelaikymo rizika. Netgi vidurių užkietėjimas ar šlapimo sistemos infekcija gali sukelti šlapimo nelaikymą.

Šlapimo nelaikymas prisipildžius šlapimo pūslei būdingesnis vyrams, ypač sergantiems prostatos ligomis. Padidėjusi prostata spaudžia šlaplę, dėl to persipildo ir persitempia šlapimo pūslė. Ji niekada visiškai neištuštinama ir retkarčiais, atsipalaidavus prostatai, prateka mažas šlapimo kiekis.

Profilaktika

Moterims, norinčioms išvengti šlapimo nelaikymo problemos, svarbiausia profilaktikos priemonė -pratimai, stiprinantys dubens dugną. Juos reikia daryti reguliariai; prieš gimdymą ir po jo. Svarbu valgyti pakankamai skaidulingo maisto, kad neužkietėtų viduriai. Daugelis žmonių daro klaidą: geria mažiau skysčių, „kad nesusidarytų per daug šlapimo“. Tačiau tai pablogina būklę, nes sumažėja šlapimo pūslės talpa. Patartina vartoti mažiau diuretikų – kavos ir arbatos, nes jie verčia dažniau šlapintis.

Šlapintis eikite tik tada, kai iš tiesų reikia, nes tokie periodai atitinka šlapimo pūslės sandarą. Tuo tarpu jei į tualetą vaikščiosite dažniau nei būtina, laipsniškai sumažės šlapimo pūslės tūris ir jums liks mažesnė kontrolės galimybė.

Kontroliuokite savo kūno svorį. Antsvoris padidina slėgį į dubens apačią, todėl padidėja šlapimo spaudimo ir jo nelaikymo rizika.