4 svarbiausi klausimai apie moterų lengvo laipsnio šlapimo nelaikymą 2019-04-02

Įvairiais gyvenimo periodais kiekviena moteris rizikuoja susidurti su lengvo laipsnio šlapimo nelaikymo simptomais. Vienas moteris keli ištekėję šlapimo lašiukai labai išgąsdina, kitos greitai susitaiko ir nusprendžia, kad tai neišvengiamas pokytis, kurį reikia priimti. Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė sako, jog galima apsisaugoti nuo lengvo šlapimo nelaikymo ir netgi jo išvengti. Ji atsako į keturis svarbiausius klausimus apie moterų lengvo laipsnio šlapimo nelaikymą.

Kaip atpažinti lengvą šlapimo nelaikymą?

Lengvas šlapimo nelaikymas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, bet yra keli kritiniai periodai, kai ima reikštis pirmieji simptomai – tai nėštumo ir gimdymo laikotarpiai. Po gimdymo moteris gali pajausti, kad fizinio krūvio metu atsiranda pratekėjimas, vienas du lašiukai išbėga kosint, juokiantis, čiaudint. Tai yra signalas, kad organizme ne viskas yra taip, kaip turi būti.

Daliai moterų viskas susitvarko pogimdyviniu laikotarpiu per kelis pirmus mėnesius, daliai gali išlikti ir vystytis toliau. Jeigu moteris gimdė ne vieną kartą, ji šlapimo nelaikymą gali turėti kaip ankstesnių gimdymų pasekmę. Dar vienas gimdymas gali tą būklę tik pabloginti. Kiekvienas nėštumas ir gimdymas silpnina dubens dugno raumenis.

Jeigu moteris negimdžiusi, jos rizika patirti šlapimo nelaikymo simptomus yra šiek tiek mažesnė, tačiau ją gali veikti eilė kitų rizikos veiksnių: paveldėjimas, silpnesnė jungiamojo audinio struktūra, šlaplės labilumas.

Nėštumas ir gimdymas provokuoja įtampos nelaikymo išsivystymą. 49 proc. atvejų moterys kenčia nuo įtampos šlapimo nelaikymo. Įtampos šlapimo nelaikymas gali būti ir sunkus.

Jeigu bet kokio menko fizinio krūvio metu, kosint, juokiantis, čiaudint išlaša ar išbėga šlapimas, sudrėksta kelnaitės – tai labai rimtas signalas. Ir į tai negalima nekreipti dėmesio.

 

Kokios kitos priežastys, nulemiančios šlapimo nelaikymo atsiradimą?

Jeigu apie kelis išbėgusius šlapimo lašelius kalba 25-35 metų negimdžiusios moterys, galima tą būtų paaiškinti paveldėjimu ar rūkymu. Yra įrodyta, kad šlapimo sistemai, dubens dugno raumenims kenkia rūkymas bei antsvoris. Makšties raumenys gali susilpnėti ir dėl tam tikrų medžiagų trūkumo, pavyzdžiui, vitamino D, B12.

Norėčiau paminėti ir tokias lėtines ligas kaip diabetas, išsėtinė sklerozė, kurioms esant dažnai atsiranda šlapimo nelaikymas. Tik šių ligų atvejų būna kitas šlapimo nelaikymo tipas: esant išsėtinei sklerozei bus dirglios pūslės šlapimo nelaikymo, prie cukrinio diabeto bus persipildymo šlapimo nelaikymas arba dirgli pūslė.

Jei moteris turi nugaros smegenų tam tikras ligas, yra patyrusi traumų – tada lengvas šlapimo nelaikymas reikalauja rimtesnio gydymo. Tokioms moterims reikia būti atidesnėms pirmiesiems šlapimo nelaikymo signalams. Joms jau nereikėtų numoti ranka į tuos kelis lašiukus ar tvarkytis su tuo tik įklotų pagalbą. Čia jau reikia ryžtingų priemonių ir konsultacijų su medikais.

 

Ką gi daryti?

Pirmiausiai, verta pasitelkti šlapimą sugeriančius įklotus. Tik nepirkite jų prekybos centruose, ieškokite vaistinėse. Nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymui yra skirti mažo sugėrimo įklotai. Jie reikalingi, kad išliktumėte rami, žinodama, kad nuo jūsų nesklis šlapimo kvapas, kelnaitės nebus šlapios baigiantis dienai.

Taip pat būtina kasdien daryti Kėgelio pratimus. Net jeigu dar nėra pirmųjų šlapimo nelaikymo simptomų, tačiau žinote, kad šeimoje moterys turi šią bėdą ar jau esate vieną kartą gimdžiusi, tuomet tai bus profilaktinė pagalbos priemonė, kad šlapimo nelaikymas neišsivystytų. Jeigu šlapimas jau išbėga, tuomet Kėgelio pratimai pasitarnaus kaip gydymo priemonė. Tris kartus per dieną po dešimt kartų sutraukite ir atpalaiduokite dubens dugno raumenis. Tai pigus ir efektyvus būdas, nereikia ypatingų sąlygų ar kažkokios aplinkos. Galite tą daryti bet kur.

Dubens dugno stiprinimo mankštas organizuoja jau ne vienas sporto klubas, moterų mankštų grupėse būna net atskiri užsiėmimai su tokiu pavadinimu – dubens dugno stiprinimo mankštos. Paieškokite tokių klubų. Mankštų metu yra atliekami Kėgelio ir kiti dubens dugną stiprinantys pratimai. Tokios mankštos turės dar ir antrinę naudą – gerės laikysena, mažės kūno apimtys.

Jeigu tai nepadeda, tuomet pasitarkite su gydytoju urologu. Egzistuoja nemažai pagalbos būdų koreguoti lengvą šlapimo nelaikymą – lazerinės operacijos, PRP metodas. Jeigu yra finansinės galimybės, jeigu yra kiti veiksniai, kurie lemia greitą ligos eigą (genetinis polinkis, daug gimdymų, kitos diagnozės), tuomet verta apie šias procedūras pagalvoti.

 

Ką patartumėte dėl gyvenimo būdo įpročių?

Be nuolatinio Kėgelio pratimų darymo, dar reikėtų peržiūrėti mitybos įpročius. Yra šlapimo pūslę dirginantys produktai: kava, kakava, šokoladas, vynuogės, braškės, obuoliai, įvairios neskiestos sultys, pomidorai, aštrūs prieskoniai. Pažiūrėkite, kurių produktų galėtumėte atsisakyti ir stebėkite savo būklę.

Taip pat reikia stengtis, kad neužkietėtų viduriai. Vidurių užkietėjimas gali išprovokuoti šlapimo nelaikymą, todėl reikia praturtinti savo maistą ląsteliena, valgyti daugiau daržovių, gerti vandenį.

Labai patariu nenumoti ranka į pirmuosius simptomus, imtis veiksmų, keisti savo gyvenimo būdą. Jeigu nieko nedaryti, su laiku, ypač prasidėjus klimakteriniam periodui, keisis hormoninis fonas, mažės estrogenų (jie yra vienas iš veiksnių, suteikiančių dubens dugno raumenims tonusą), dubens dugno raumenys dar labiau glebs ir šlapimo nelaikymo laipsnis iš lengvo gali pereiti į vidutinį. Kaip greitai vystytis dubens dugno raumenų suglebimas nesiimtų prognozuoti nei vienas medikas, tai labai individualus dalykas. Faktas, kad negydant ir nieko nedarant, būklė po truputį progresuos.