Sutrikus tuštinimuisi 2008-07-03

Senyvo amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimų. Tai intymūs dalykai. Turintys šias problemas senyvo amžiaus žmonės paprastai apie juos nekalba būdami tikri, kad tai -senatvės požymis, arba nesuvokdami to dėl protinės negalios.

Šlapimo nelaikymą sukelia įvairios priežastys. Senatvėje ši problema dažniausiai atsiranda kaip kitų ligų pasekmė. Įvairūs sveikatos sutrikimai tik dar labiau ją paaštrina. Dažnas šlapinimasis naktį kamuoja beveik du trečdalius per septyniasdešimtmetį perkopusių žmonių: jie į tualetą turi keltis vieną ar daugiau kartų per naktį.

Kad ir kokio amžiaus būtų žmogus, dėl šios problemos jis visuomet jaučia gėdą, gali net prarasti orumą. Jei žmogui sunku vaikščioti ir jam per sunku nueiti iki tualeto, šalia jo lovos galima pastatyti tualetinę kėdę, basoną arba „antelę“. Svarbu, kad visa tai būtų lengvai pasiekiama. Jei žmogui dėl artrito ar kitų ligų pažeisti rankų sąnariai, jam sunku nusimauti ar užsimauti kelnes, atsisegti, užsisegti sagas, todėl šiuo atveju svarbiausia parinkti tinkamus drabužius – be sagų, užtrauktukų ir lengvai skalbiamus. Kai žmogus serga senatvine demensija, jam kas porą trejetą valandų reikėtų priminti apie būtinumą nueiti j tualetą, jei būtina, palydėti iki jo ir padėti nusimauti ir apsimauti kelnes.

Reikėtų žinoti, kad, be šlapimo nelaikymo, seną žmogų gali varginti ir kita problema – sutrikęs tuštinimasis. Jei dėl netinkamos mitybos ir riboto judėjimo tuštinamasi retai, užkietėja viduriai, reikėtų, pasitarus su gydytoju, į valgiaraštį įtraukti daugiau tokių maisto produktų, kuriuose yra daug skaidulinių medžiagų: žalių, virtų daržovių, vaisių, kruopų, javainių), gerti daug skysčių, o einant miegoti išgerti slyvų sulčių. Taip pat labai svarbu, kad tuštinimosi sutrikimą turintis žmogus kuo daugiau judėtų. Medikamentus ar kitokias vidurius laisvinamas priemones (klizmutes, žvakutes ar tabletes) patariama naudoti tik pasitarus su mediku.

Jei vyresnio amžiaus žmogus viduriuoja, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jeigu šį negalavimą turintis žmogus guli lovoje, labai svarbu po kiekvieno tuštinimosi ligonį gerai apiplauti, jo odą patepti vaikišku vazelinu arba drėkinamuoju kremu. Būtina tuojau pat pakeisti susitepusius drabužius bei patalynę, nes išmatos labai greitai suerzina odą, dėl to gali atsirasti pragulu. Tačiau esant šiam negalavimui geriausia čiužinius uždengti plastikiniais apklotais, naudoti vienkartines paklodes ir sauskelnes.

Visais nelaikymų atvejais patartina naudotis specialiomis higienos priemonėmis, kurios ne tik sugeria drėgmę, bet ir kvapus.