Šlapimo nelaikymas. Kelias nuo diagnozės iki įkloto 2022-09-20

Šlapimo nelaikymas dažnai būna pacientų ignoruojamas tol, kol pačiam sau tenka pripažinti, kad išbėgantis šlapimas yra nuolatinis reiškinys, o ne atsitiktinumas. Kelias nuo šlapimo nelaikymo diagnozės iki įkloto įsigijimo vaistinėje yra ilgas. Jauna moteris Ieva gyveno su ištekančio šlapimo epizodais ir prisipažinimas sau, kad tai jau liga, jai užtruko kelis metus. Užtruko ir kol pavyko gauti diagnozę bei kompensuojamas priemones. VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė įsitikinusi – nežiūrint sunkumų, kylančių gaunant šlapimo nelaikymo diagnozę, ją gauti yra pravartu, nes tada gaunama ir pagalba.

 

Pripažinimas

Prieš 15 metų Ievai buvo diagnozuota išsėtinė sklerozė. Ji patyrė ne vieną ligos paūmėjimą, vadinamą atakomis, buvo paskirti leidžiami vaistai. „Ši liga pasižymi simptomų įvairove. Kiekvienas sergantysis turi savo „komplektuką“ dažniau pasireiškiančių. Mano tokie tradiciniai yra galvos svaigimas, nutirpimai ir nuovargis. Po truputį ėmiau stebėti dar vieną pasikartojantį simptomą – šlapimo nelaikymą“, – pasakoja jauna moteris.

Ieva sako – prireikė laiko pripažinti, kad jai reiškiasi šlapimo nelaikymas. „Nebuvo taip, kad sėdžiu ar einu ir šlapimas teka upeliu. Pradžia buvo tokia – einu, nusičiaudėjau ir pajuntu, kad lašelis šlapimo ištekėjo. Paskui atsirado daugiau situacijų, kai šlapimas rasdavo progą ištekėti: nusičiaudėjau eidama, kosėju, kažką sunkesnio pakėliau nuo žemės. Žodžiu, pastebėjau, kad šlapimas jau nesirenka progų šiek tiek ištekėti“, – prisipažįsta Ieva. Jai pačiai pripažinti sau, kad tai jau šlapimo nelaikymas prireikė net kelių metų. „Pateisinimų gali sugalvoti šimtus, pradedant tuo, kad „labai norėjau  į tualetą“, baigiant tuo, kad „čia mūsų šeimos moterų tokia ypatybė – silpna šlapimo pūslė“. Skaitydama kažkokį straipsnį apie išsėtinę sklerozę pamačiau frazę, kad šlapimo nelaikymo pasireiškimas gali byloti apie ligos progresavimą. Teko pripažinti sau net du dalykus – mano liga ėmė progresuoti ir man šlapimo nelaikymas“, – pasakoja Ieva.

Ji pamena, kad kartu su šiais suvokimais atėjo ir depresyvi nuotaika. Moteris kurį laiką skendėjo liūdesy, nėjo iš namų, gulėjo lovoje, skaitė knygas. „Manau, kad aš gedėjau. Gedėjau prarandamos geros savijautos, to, ką suvokiau kaip sveikatą. Man šlapimo nelaikymas siejosi su kažkokiu dugnu. Aš jaučiausi, kad nukritau į tą dugną ir guliu. Ateities scenarijai mano galvoje piešėsi patys tamsiausi. Ir toje tamsoje aš nusprendžiau kurį laiką pabūti…“ – vieną sunkesnių gyvenimo tarpsnių prisimena Ieva.

 

Įklotų naudojimas

„Buvo keli stipresni šlapimo ištekėjimai, net kai ne čiaudėjau ir ne kosėjau, o tiesiog ėjau į tualetą. Ėjau prekybos centre… Po tokio nutikimo teko pirktis naujas kelnaites, pėdkelnes ir įklotą. Nusipirkau moteriškų įklotų, skirtų menstruacijoms. Pravaikščiojau su juo visą dieną, daugiau šlapimas tądien neišbėgo. Tačiau aš pradėjau dėtis įklotą, jei žinodavau, kad visą dieną būsiu ne namie. Kaip sakoma, maža kas ar dėl viso pikto. Esu aktyvus žmogus, dažnai išeinu iš namų, tad po kurio laiko supratau, kad „dėl viso pikto“ jau vyksta beveik kasdien. Beveik kasdien dedu įklotą į kelnaites. Vieną dieną užsukau į vaistinę ir nusipirkau šlapimą sugeriančius mažus įklotėlius. Tai buvo, matyt, galutinis pripažinimas sau, kad aš turiu šlapimo nelaikymą“, – sako Ieva.

Pacientų organizacijos susibūrimuose ji išgirdo, kad patvirtinus šlapimo nelaikymo diagnozę priklauso kompensacija šlapimą sugeriančioms priemonėms. „Kol kas uždirbu algą, bet suvokiu, kad mano pajėgumai mažėja, negaliu varyti tokiu tempu kaip anksčiau, vieną dieną teks susimažinti darbo krūvį. Vadinasi, sumažės ir pajamos. Tad turiu palikti savo išdidumą kur nors spintelėje ir susitvarkyti diagnozę, kad gaučiau kompensaciją. Visgi tai išlaidos, o man reikia mokytis taupyti ir atsidėti pinigus tai dienai, kai jų gali būti visai nedaug. Taip pragmatiškai viską apsvarsčiusi ryžausi nelengvam žingsniui – pasipasakoti gydytojai, kad man šlapimo nelaikymas“, – pasakoja jauna moteris.

 

Diagnozės siekimas

Ieva apie šlapimo ištekėjimus papasakojo šeimos gydytojai. „Dabar galvoju, kad tos nuotolinės konsultacijos nėra jau toks blogas dalykas. Aš užsirašiau gyvam susitikimui. Kabinete pas mano šeimos gydytoją sėdėjo seselė ir dvi studentės rezidentės. Kai pamačiau visą tą būrį moterų supratau, kad išbandymas bus dar didesnis – prisipažinti reikės net keliems žmonėms. Įsikibau į gydytojos akis ir kalbėjau. Padėjo, kad jos visos žiūrėjo į mane, nespausdino kompiuteriu, nenaršė telefone. Jos manęs klausėsi ir jų veiduose mačiau užuojautą ir gal net supratimą. Aišku, nebuvo lengva kalbėti, nes tai buvo dar vienas skaudaus fakto apie prarandamą sveikatą pripažinimas. Ir neapleido gėdos jausmas“, – prisimena Ieva.

Šeimos gydytoja davė nurodymą seselei užrašyti Ievą vizitui pas gydytoją ginekologą ir dar gauti iš neurologo išrašą. „Mane nustebino, kad esu siunčiama pas kitus medikus. Skaičiau, kad diagnozuoti šlapimo nelaikymą gali ir šeimos gydytoja. Nuliūdino suvokimas, kad kalbėjimas apie šlapimo nelaikymą nesibaigė – turėsiu dar apie tai kalbėti dviem gydytojoms, kurios irgi gali turėti seseles ir rezidentes… Tokia štai bausmė man gavosi už savo nedrąsą. Nepripažinau net sau, o dabar turėsiu liudyti apie tai mažiausiai dešimčiai žmonių. Visai tikriausiai logiška, kad nuolat savęs klausiau – kodėl taip? Ir dar bandžiau save atkalbėti nuo sprendimo siekti diagnozės. Ai gal tiek to, pirksiu aš tuos įklotus ir bent jau nereikės vėl išgyventi tą gėdos ir nesmagumo jausmą. Išėjus iš šeimos gydytojos kabineto atsisėdau kavinėje ir užsisakiau kavos. Nusiraminau žiūrėdama pro langą į skubančius kažkur žmones. Jau tiek nuėjau šiuo nelengvu keliu, turiu eiti toliau. Tikėtina, kad tai ne pats sunkiausias išbandymas, kurį man reiks įveikti. Kas mūsų nenužudo – padaro stipresniais. Pasakiau sau šią frazę ir nusprendžiau eiti iki galo“, – pasakoja išsėtine skleroze serganti moteris. Aplankius visus gydytojus, gavus jų įrašus, galiausiai jai buvo suteikta šlapimo nelaikymo diagnozė ir išrašytas receptas kompensuojamoms priemonėms įsigyti. Tai užtruko mėnesį laiko.

 

Diagnozė atveria galimybes

VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė sako, kad Ievos istorija – tai ne išskirtinis atvejis ar kokia išimtis. „Deja, bet teko girdėti jau ne vieną panašią istoriją. Šeimos gydytojai diagnozės patikslinimui siunčia pas kitus specialistus. Gal tai ir nebūtų problema, nes geriau gauti patvirtinimą iš kitų medikų. Be to, nusiuntus konsultacijai pas urologą, žmogui gali būti paskirtas gydymas vaistais ar chirurginė operacija. Ir tai padės sumažinti šlapimo nelaikymą ar visai jį išgydyti. Kitų gydytojų konsultacijos tikrai nėra blogai. Blogai, kad kol žmogus vaikšto pas gydytojus, renka išrašus, jis toliau susiduria su šlapimo nelaikymu ir turi pats pirktis šlapimą sugeriančias priemones. Manau, kad šeimos gydytojas, į kurį kreipiasi pacientas ir pasakoja apie savo šlapimo nelaikymą, turėtų išrašyti žmogui šlapimą sugeriančių priemonių receptą. Bent mėnesiui, kol renkami dokumentai ir tikslinama diagnozė. Šeimos gydytojas gali išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti ir turėtų šią teise pasinaudoti“, – sako gydytoja J. Misevičienė.

Specialistė priduria, kad nors kelias iki diagnozės gali būti ilgas, tačiau verta tą diagnozę gauti. „Kai suteikiama šlapimo nelaikymo diagnozė, žmogus iš karto gali gauti kompensuojamas šlapimą sugeriančias priemones. Gali gauti siuntimą konsultacijai pas urologą ir su juo šnekėtis apie tolimesnę ligos kontrolę – vaistus, chirurginį gydymą ar reabilitacines priemones. Diagnozė suteikia galimybę gauti įvairių pagalbos priemonių, negyventi užsidarius namuose, turėti kokybiškas šlapimą sugeriančias priemones, kurios leis labiau pasitikėti savimi ir nebijoti dėl sklindančio šlapimo kvapo“, – sako Inkocentro vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

 

Turintys šlapimo ir/ar išmatų nelaikymą (patvirtintą medikų suteikiant ligos kodą) turi teisę gauti kompensaciją slaugos priemonėms įsigyti:

  • esant vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymui gauna 60 vnt. įklotų per mėnesį;
  • esant sunkiam – kompensuojama 60 vnt. sauskelnių per mėnesį;
  • jeigu yra išmatų nelaikymas, papildomai gaunama kompensacija 45 vnt. sauskelnių įsigyti;
  • Jeigu yra ir išmatų ir sunkus šlapimo nelaikymas, kompensuojama 90 vnt. sauskelnių per mėnesį.