Šlapimo nelaikymas. Kaip išsirinkti tinkamą apsaugą? 2007-07-01

Laba diena, esu 59 mėtų dirbanti moteris. Nors apskritai sveikata nesiskundžiu, deja, vargina vienas nemalonus sutrikimas – šlapimo nelaikymas. Vaistinėje perku įvairius įklotus, tačiau nesu tikra, kaip išsirinkti geriausią. Galbūt galėtumėte kuo nors patarti? Angelė“

Sulaukę šitokio laiško, susimąstėme – juk iš tiesų vaistinėse yra nemažai minėtu priemonių, inkontinencija (šlapimo nelaikymu) sergančiu žmonių – taip pat nemažai. Tad kaipgi išsirinkti tai, kas tiktu labiausiai ir suteiktų kuo didesnį saugumo jausmą? Sauskelnes ar įklotus? Kokio dydžio? Kada kurį produktą naudoti? Pabandysime padėti atsakyti į šiuos ir kitus iškilusius klausimus.

Sauskelnes

Sauskelnes rekomenduojama naudoti naktį, esant vidutinei arba sunkiai šlapimo nelaikymo formai. Jos itin tinka ir gulintiems, neaktyviems ligoniams naudoti nuolat.

Gaminant sauskelnes naudojamas dvigubas skysčiu nepraleidžiantis sluoksnis, vidinis celiuliozės sluoksnis bei sintetinė sugeriamoji medžiaga. Jei produktas kokybiškas, ši vidinė medžiaga yra švelni, gerai praleidžia skystį, neleidžia sklisti kvapui ir saugo nuo sudirginimu.

Sauskelnių paviršius taip pat padengiamas skysčiu nepraleidžiančia medžiaga. Kai kurios sauskelnes, priklauso nuo gamintojo bei tipo, turi elastines juosmens juostas ir taip geriau priglunda prie kūno, bei apsauginius kraštelius, kurie neleidžia skysčiui nutekėti. Yra ir tokiu produktu, kurie turi drėgmės indikatorius – šitaip sužinoma, ar sauskelnes jau reikia keisti, ar tinkamas sugeriamumo sauskelnes naudojamos, bei padeda sutaupyti pinigu.

Apklausa

Ką renkatės – įklotus ar sauskelnes? Birutė, slaugo sergančią mamą. Savo mamai perku sauskelnes, kadangi ji sunkiai vaikšto ir negali pasirūpinti savimi. Nors ir nemažai jų tenka įsigyti, tačiau stengiamės, kad ji nejaustų diskomforto. Įklotų nenaudojame, patikimiau ir paprasčiau yra sauskelnes. Valerija 59 m., darbuotoja.

Aš sauskelnių nenaudoju, man dar nereikia. Tačiau tenka pirkti specialius įklotus, kurie padeda, jei tenka užsiimti kokia intensyvesne veikla, pvz., išvažiuoti į sodą ar gamtą su anūkais. Kai naudoju įklotus, jaučiuosi saugesnė, nors kol kas didelėmis šlapimo nelaikymo problemomis nesiskundžiu.

Genovaitė, 72 mėtų pensininkė.

Anksčiau keletą mėtų naudojau sauskelnes – jos man atrodė patikimesnės. Tačiau kartą pažįstama slaugytoja įkalbėjo išbandyti įklotus – sako, bus patogiau, kainuos mažiau, o apsauga nė kiek ne mažesnė. Ir tikrai, kai pabandžiau, supratau, kad įklotai man tinka labiau. Dabar tik juos naudoju ir jaučiuosi patikimai apsaugota nuo nemalonių „siurprizų“. Indikatoriai parodo, kokia sauskelnių dalis yra panaudota. Jei jas keisdami matote, kad indikatoriaus spalva yra pakitusi tik nedidelėje dalyje, tai reiškia, kad likusioji dalis yra neišnaudota – vadinasi, reikia pabandyti naudoti mažesnio sugeriamumo sauskelnes, nes dabar naudojamos per didelės. Mažesnės ir kainuoja pigiau, o tai juk aktualu praktiškai kiekvienam. Gali kilti klausimas – o kaip dėl dydžiu? Sauskelnes, kaip ir paprasti drabužiai, turi savo dydžius, jie dažniausiai skirstomi į mažus (smal), vidutinius (medium) ir didelius (large) pagal klubu apimtį. Šie dydžiai taip pat gali turėti savo potipius (pvz., extra large). Sauskelnių dydžiai parodo ne tik klubu apimtį (cm), bet ir sugėrimą (ml). Šiuos duomenis rasite ant produkto pakuotės.

Įklotai

Šie įklotai nuo paprastu, naudojamu mėnesiniu metu, skiriasi tuo, kad yra storesnį ir sukurti taip, kad padėtų labai gerai sugerti bei išsklaidyti skystį. Pasirinkus įklotus su superabsorbentu, skystis bus paskirstomas dar greičiau, taip pat šie įklotai sugers ir pasikartojančiai išsiskiriantį skystį. Kokybiškesni įklotai taip pat turi sluoksnį, kuris sulaiko skystį ir kvapą. Mažesnio dydžio įklotai yra tvirtinami lipniomis juostelėmis prie kelnaičių, kaip ir įprastiniai. Naudojant didesniuosius, patariama mūvėti specialias priglundančias kelnaites – su jomis patogiai ir saugiai jausitės netgi užsiimdami aktyvia fizine veikla. Pirkdami įklotus atkreipkite dėmesį į pagaminimo medžiagą – ant pakuotės turi būti pažymėta, kad produkto išorinis sluoksnis laidus orui – taip oda kvėpuoja ir yra mažiau dirginama. Kaip ir įprastų įklotu, taip ir inkontinencijai skirtų yra keletas dydžių – dažniausiai tai mini, micro, normal bei super, nors skirtingų gamintojų gali kiek skirtis. Pagal rūšį skiriasi įklotu dydis bei sugeriamumas – kuo įklotas Jei šlapimo nelaikymas nėra sunkiausios formos, dieną vertėtu pabandyti naudoti įklotus. Gali būti, kad jų visiškai pakanka, o juk jie yra pigesni už sauskelnes ir tuo pat metu tinkamesni aktyviai gyvenančiam žmogui – būdami mažesni, jie ne taip pastebimi ir patogesni. Tikrai neverta bijoti, kad šlapimas pro juos pratekės – didžiausio sugeriamumo įklotai sugeria tiek pat skysčio, kiek sauskelnes. didesnis, tuo daugiau skysčio sugeria. Didžiausi įklotai, kaip minėta, gali pakeisti netgi sauskelnes. Taip pat kai kurių gamintojų produktai turi specialius drėgmės indikatorius, kurie parodo, ar jau laikas keisti įklotą. Jie lygiai taip pat, kaip jau minėta kalbant apie sauskelnes, padeda pasirinkti tinkamo sugeriamumo produktą bei sutaupyti pinigų.

Parengė Milda Urbonaitė, konsultavo Kauno Dainavos poliklinikos slaugytoja Danutė Porvaneckienė
Sveikas žmogus