Šlapimo nelaikančių pacientų gyvenimo kokybės gelbėjimo planas 2023-02-20

Praeitų metų pabaigoje Seimo priimti Farmacijos įstatymo pakeitimai įnešė nemažai sumaišties. Pacientų organizacijos nuogąstauja, kad nuo liepos 1 d. įsigaliojus tiems pakeitimams, dalis žmonių neturės galimybės naudoti jiems įprastas medicinos pagalbos priemones, nes jų tiesiog neliks kompensuojamų priemonių sąrašuose. VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė sausio mėnesį pateikė siūlymą svarbiausioms šalies institucijoms, kaip turėtų atrodyti šlapimą ir išmatas sugeriančių priemonių grupavimas. J. Misevičienės manymu, būtent priemonių grupavimo pokyčiai galėtų išgelbėti situaciją. Paprašėme jos pakomentuoti plačiau.

 

Kokias matote grėsmes nuo liepos 1 d.?

Įstatyme yra numatytos priemokų skaičiavimo ribos, jeigu nebus peržiūrimas kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) grupavimas, sumažės jų prieinamumas ir pacientų galimybės gauti jiems tinkamas kompensuojamas priemones.

Tad manome, kad būtina keisti šlapimą ir išmatas sugeriančių priemonių grupavimą. Norima įteisinti paciento didžiausią priemoką už MPP pakuotę – 20,33 eur. Tokiu atveju daug šlapimą ir išmatas sugeriančių produktų tiesiog iškristų iš kompensuojamų vaistų bei MPP kainyno. Pagal VLK pateiktą 2022 devynių mėnesių kompensuojamųjų MPP statistiką, pacientai pasirinko tik 6 proc. bazinių produktų, kas parodo, kad pacientai nesirenka bazinių produktų, nes jie neatitinka jų poreikių. Baziniai šlapimą/išmatas sugeriantys produktai negali atitikti visų pacientų poreikių, nes produktuose, skirtingai nei vaistuose, nėra „tos pačios veikliosios medžiagos“. Kiekvienas šlapimą/išmatas sugeriantis gaminys yra skirtingas ir unikalus ir pacientų būklės yra skirtingos, todėl tas pats gaminys negali vienodai tikti visiems pacientams.

 

Kas, jūsų manymu, yra ne taip sugrupuota?

Pirma, vyriški ir moteriški įklotai yra vienoje grupėje. Vyriškų įklotų priemoka skaičiuojama nuo pigiausio moteriško įkloto bazinės kainos. Nepakeitus MPP grupavimo, vyriški įklotai iškris iš kainyno ir vyrai, nelaikantys šlapimo, bus priversti pirkti juos už pilną kainą. Moteriškas įklotas vyrui netinka dėl vyro ir moters anatominių skirtumų, tad tokiu atveju turėsime pacientų diskriminaciją pagal lytį.

Antra, šlapimą sugeriančios sauskelnės sugrupuotos pagal tipą, dydį ir sugėrimą. Čia matome grėsmę, nes  pagal dydį yra išskiriamos 3 grupės. Pirmoje grupėje XXS, XS, S dydžio, antroje M dydžio, trečioje L, XL, XXL dydžio sauskelnės. Nepakeitus MPP grupavimo ir toliau palikus vienoje grupėje sugrupuotas XXS, XS, S dydžio ir kitoje grupėje L, XL, XXL dydžio sauskelnes, bazinė kaina šiose grupėse bus skaičiuojama nuo pigiausio bazinio produkto, t.y., mažiausio dydžio atitinkamoje grupėje. Pirmu atveju nuo XXS, antru atveju nuo L dydžio sauskelnių. S, XL, XXL dydžio produktų didžioji dalis iškris iš kainyno ir apkūnesni pacientai neturės galimybės gauti jiems tinkamas kompensuojamąsias MPP.

Ir trečia, anatominės ir juostinės sauskelnės pagal sugėrimą grupuojamos į dvi grupes (nuo 500 ml iki 2500ml; ir virš 2500 ml), o sauskelnės kelnaitės tik į vieną grupę – nuo 500 ml. Didesnio sugėrimo sauskelnės kainuoja brangiau nei mažesnio sugėrimo, todėl skirtingo sugėrimo produktams patekus į tą pačią grupę, didesnio sugėrimo produktai iškris iš kompensuojamų prekių kainyno. Pacientai, sergantys sunkiu šlapimo/išmatų nelaikymu negalės gauti kompensuojamųjų, jiems tinkamų MPP.

 

Kokie buvo jūsų teikti pasiūlymai valdžios institucijoms?

Siūlome išskirti vyriškus ir moteriškus įklotus į atskiras grupes ir neskirstyti įklotų į atskiras grupes šlapimui ir išmatoms sugerti. Siūlome sauskelnes kelnaites skirstyti į vyriškas, moteriškas ir universalias. Ir siūlome sudaryti daugiau grupių pagal sugeriamumą.

Taip pat vienkartinės paklodės dabar grupuojamos į dvi grupes: grupė nuo 20 iki 40 kv.dm ir grupė virš 40 kv.dm. Pagal dabar galiojantį kainyno grupavimą ir pritaikius priemokų lubas, vienkartinių paklodžių grupėje nuo 20 iki 40 kv. dm. nelieka nei vieno produkto. Kas parodo, kad yra neteisinga bazinės kainos apskaičiavimo metodika (kai įšaldoma bazinė kaina, nors produkto kainyne jau nebėra) bei neteisingas grupavimas. Grupėje virš 40 kv.dm iškrenta apie 70 proc. šiuo metu grupėje esančių paklodžių.

Rinkoje esantys gamintojai vienkartinių paklodžių dydžiui nurodyti naudoja centimetrus. Siūlome grupuoti vienkartines paklodes pagal gamintojų teikiamus matmenis centimetrais ir naudojamus paklodžių dydžius, tam, kad kiekvienoje grupėje būtų tų pačių matmenų paklodės.

Atsižvelgiant į rinkos pokyčius ir laikantis teisingumo principo manome, kad kartą per metus būtų tikslinga perskaičiuoti kompensuojamų MPP grupių bazines kainas, kad būtų užtikrintas kompensuojamųjų MPP prieinamumas.

 

Kokių tikitės tolimesnių veiksmų?

Džiaugiuosi, kad esame pakviesti teikti savo pasiūlymus ir koregavimus. Pernai ne vieną kartą buvome ignoruojami ir į pacientų pastabas nebuvo atsižvelgta. Dabar matau, kad norima bendradarbiauti, nors, iš kitos pusės, jau belieka pripažinti, kad šlapimą nelaikančių pacientų gyvenimo kokybei iškilo reali grėsmė. Pacientai tikrai pajus neigiamą poveikį jeigu viskas bus palikta taip, kaip valdžios sumanyta. Todėl dabar turime ruošti pacientų gyvenimo kokybės gelbėjimo planą.

Iš Sveikatos ministerijos gavau informaciją, kad priemonių grupavimo pakeitimus darys ministras atskiru įsakymu. Grupavimą ruošia Valstybinė ligonių kasa ir siųs suinteresuotoms pusėms. Turiu raštišką patikinimą, kad tą grupavimą pamatys ir pacientų teisių srityje dirbančios organizacijos.