Paciento laiškas 2022-11-28

Sveiki,

mano vyras buvo pas urologą ir jam diagnozavo prostatos vėžį. Kaip sakė gydytojas, vėžys yra neagresyvus ir kol kas jis nebus operuojamas. Mums buvo paaiškinta, kad vyras bus aktyviai stebimas, surašė, kada turi vėl apsilankyti ir kokius tyrimus pasidaryti. Nebus operacijos sakė gydytojas vyrui, nebus po to šlapimo nelaikymo ir erekcija išliks. Vyras išėjo iš gydytojo kaip ir patenkintas tuo, kad nereikės operuotis ir dar nebus tokių pašalinių operacijos pasekmių. Tačiau aš matau, kad jis jaučia vidinę įtampą, kad turi vėžį ir niekas su tuo nedaroma. Tikiuosi, gal kažkaip ilgainiui susigyvens su ta mintimi ir nurims.

Mane labiau neramina, kad jam išlieka nestiprus šlapimo nelaikymas, dažnesni ėjimai į tualetą naktį. Jis iš esmės dėl to kreipėsi į urologą, ieškojo sprendimų būtent toms problemoms. Skalbiu rūbus ir man atrodo, kad jam tas šlapimo ištekėjimas pasidarė stipresnis. Patarkite, prašau, ką daryti su šlapimo ištekėjimu.

 

Ilona, Kaunas

 

Atsako VUL Santaros klinikų ir Gerovės klinikos urologas, med.dr. Arnas Bakavičius

Net trečdaliu atvejų nustačius prostatos karcinomą, skiriamas ne chirurginis ar medikamentinis gydymas, o aktyvus stebėjimas. Savo klinikinėje praktikoje turiu ligonių, kuriems prostatos karcinoma sėkmingai stebima daugiau nei 10 metų ir šiuo metu liga nerodo jokių agresyvumo pokyčių. Didelė dalis šiuo metu diagnozuojamų prostatos navikų pasižymi mažo agresyvumo biologine elgsena. Kadangi prostatos vėžio aktyvus gydymas susijęs su didele gyvenimo kokybę pabloginančių komplikacijų rizika, tokių kaip erektilinė disfunkcija ar šlapimo nelaikymas, buvo inicijuota daugybė klinikinių studijų, kurios pateikė stipraus lygio mokslinius įrodymus, kad tam tikrus mažos rizikos prostatos navikus galima saugiai stebėti.

Aktyvus stebėjimas reiškia, kad ligonis kas 3-6 mėnesius turi atvykti gydytojo urologo konsultacijai. Jos metu vertinamas kraujo PSA pokytis bei objektyvūs pakitimai prostatoje.

Prostatos magnetinis rezonansas ir biopsija kartojama bent vieną kartą per 3 metus, siekiant įvertinti, ar neatsirado naujų radiologinių ir histologinių ligos agresyvumo požymių.

Apie 10 procentų aktyviai stebimų ligonių patys pageidauja nutraukti aktyvų stebėjimą dėl jaučiamo nerimo, kuris susijęs su žinojimu, kad jiems nustatyta onkologinė liga, nors ligos agresyvumo pokyčių ir nebūna nustatyta. Tokiems pacientams labai svarbi psichologinė pagalba.

 

Atsako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė

Didžiausia vertė aktyvaus stebėjimo, mano manymu, yra ta, kad žmogus apsaugomas nuo chirurginio gydymo nulemtos gan dažnos pasekmės – šlapimo nelaikymo.

Svarbu suprasti, kad nesvarbu kokio jis yra dydžio, tačiau esantis prostatos vėžys duoda tokį simptomą kaip šlapimo nelaikymas ar kitus šlapinimosi sutrikimus. Kol auglys nedidelis, šlapimo ištekėjimai bus neryškūs. Tačiau auglys jau yra ir jis nesumažės. Tad ir šlapimo ištekėjimai ar kiti skundai, susiję su šlapinimusi, liks.

Didėjanti prostata pradeda spausti šlaplę ir todėl gali pradėti vystytis persipildymo tipo šlapimo nelaikymas. Todėl kelnaitėse dienos pabaigoje vyras gali matyti šlapimo lašus. Tam, kad žmogus nesijaustų dėl to blogai, siūlau pasidomėti esamomis rinkoje slaugos priemonėmis. Net ir tie keli išlašėję lašai gali kelti diskomfortą. Kad nebūtų šlapių kelnaičių pojūčio, kad nebūtų baimės dėl šlapimo kvapo, verta pradėti naudoti šlapimą sugeriančius gaminius. Jūsų atveju, manau, pradėkite nuo mažiausio sugėrimo įklotų. Kai kurie šlapimą sugeriančių gaminių gamintojai turi atskiras linijas vyrams. Vyriški įklotai būna juodos spalvos, kad derėtų prie apatinio trikotažo.

Patarčiau su vyru pasišnekėti apie gyvenimo būdo pokyčius. Jūsų vyro kasdienybėje turėtų atsirasti įprotis gerti daugiau vandens, vartoti maisto papildus (mažinantys uždegimą ir prostatos funkcijai pagerinti), naudinga būtų užsiimti lengva mankšta ar įprasti daugiau vaikščioti vakarais. Nenumokite ranka į vyro psichinę sveikatą, nepalikite visko savieigai. Kreipkitės į organizaciją POLA, joje yra daugybė stiprinančių veiklų, nemokamų konsultacijų susidūrusiems su onkologine diagnoze.