Nematomi slaugos ligoninės „mokesčiai“ 2024-01-23

Prieš pusmetį atradau jūsų tinklalapį ir jūsų organizaciją. Porą metų slaugau savo mamą. Jai 95 metai pernai suėjo. Ilgą laiką buvo labai guvi, tačiau nuo 93-ų jos būklė ėmė smarkiai prastėti – aukštas cukrus, onkologija, demencija…

Radau pas jus daug medžiagos apie slaugą, apie šlapimą sugeriančias priemones. Žinote, kai slaugyti tenka visą parą nelabai kur nueisi paskaitų pasiklausyti. Gydytojai pas mus atvažiuoja į namus, bet jie visada skuba, tad užduodu tik svarbiausius klausimus – apie vaistus, simptomus ir pan.

Aš nedirbu, išėjau į pensiją neseniai, vyras irgi jau pensijoj, tai gyvenam iš pensijų ir mamos slaugos pašalpos. Prieš pusmetį mums nutiko tokia istorija, kuria norėčiau su jumis pasidalinti. Galvoju, kad ir kitiems žmonėms, kurie slaugo savo artimuosius, tai gali būti svarbi informacija, nes kai tai nutiko mums, mes buvome šoke ir negalėjome patikėti.

Mamai diagnozuota demencija ir vieną dieną jai prasidėjo tokie stiprūs kliedesiai, ji nieko nepažino, šnekėjo nesąmones, blaškėsi. Susisiekiau su mūsų gydytoja, buvo priimtas sprendimas guldyti ją į ligoninę. Ji apie mėnesį gulėjo terapiniam skyriuj, tai ten lankėm ją, pirkom reikiamų dalykų iš jos slaugos pašalpos – apie 300 eurų. Daugiausiai iš tos sumos išleidžiam šlapimą sugeriančioms kelnaitėms, įklotams, visokiems prausimo kremams. Ligoninėje duodavo vieną įklotą, pagal receptą dar gaudavom dvi priemones. Tai viskas ėjosi puikiai, mama taisėsi po truputį ir buvo nuspręsta ją pervesti į slaugos ligoninę. Pasakė, kad per metus priklauso 4 mėnesiai gydymo slaugos ligoninėje. Kaip tik buvo kažkur vieta laisva ir mamą perkėlė į slaugos ligoninę. Aš turėjau įsivaizdavimą, kad slaugos ligoninė yra labai gerai, kad mamai suteiks nuolatinę priežiūrą visą parą, mes šiek tiek pailsėsim.

Mums niekas nepasakė ir mes nežinojome, kad kai tik mama atsidūrė slaugos ligoninėje, ji neteko teisės į šlapimą sugeriančių priemonių kompensavimą. Mes gi pagal receptą gaunam 60 priemonių mėnesiui, o ligoninėje duoda tik vieną. Gerai, kad receptas buvo išrašytas prieš mėnesį trims mėnesiams į priekį, tai dar dviem mėnesiams turėjome tų priemonių. Bet likusius du mėnesius pirkome sauskelnes iš savo pensijų, nes buvo dar baisiausias dalykas – mamai, kol buvo slaugos ligoninėje nustojo mokėti slaugos išmoką!

Jūs suprantate, kad tas mamos buvimas slaugos ligoninėje netapo mums poilsiu, kaip ten skelbiama valdžios tinklalapiuose. Tai tapo trijų mėnesių košmaru. Mes labai greitai pajutome, kokie reikšmingi mūsų šeimai buvo tie 300 eurų, kuriuos gaudavo mama. Išlaidos kurui mamos lankymui, vis ten kažkokių reikėdavo vaistų ar lašalinių, ar dar kažko nusipirkti. Tada sauskelnių pirkimas didžiausiomis pakuotėmis. Seselė pasakė, kad mamai prasčiau koreguojasi cukrus ir dėl diabeto ji gausiau šlapinasi, todėl sauskelnių sunaudodavo po 4-5 vienetus per parą. Ką tu ten patikrinsi, nesėdėsi gi ten visą parą, kad pamatytum, kiek sunaudojama sauskelnių. Man atrodo, mes tiesiog finansavom dar vieno žmogaus slaugą. Matyt, to, kuris neturi artimųjų ir gauna iš valstybės tik vieną priemonę per parą…

Aš manau, kad tai labai neteisinga tvarka. Per tuos keturis mėnesius mes netekome 1200 eurų. Tai reikšminga mums suma, labai reikšminga. Buvome įvaryti į tam tikrą skurdą. O dar gi prasidėjo šildymo sezonas…

Kodėl taip yra? Jeigu jau nuspręsta neduoti žmogui pinigų, nes neva dabar juo rūpinasi valstybė, gydymo įstaiga, tai kodėl jinai neduoda dviejų šlapimą sugeriančių priemonių per parą? Duodavo dvi kol gyveni savo namuose, o vos tik patenki į ligoninę tai tarsi nubaudžia ir gauni vieną. Ar neabsurdiška sistema?

Žinot, kitą kartą aš nesutiksiu, kad mama būtų guldoma į slaugos ligoninę. Slaugos ligoninės tik turtingiems žmonėms. Mes galim mamą guldyti tik į terapines ligonines. Ir manau, kad visi turėtų būti įspėjami, kažkur turėtų būti didelėmis raidėmis parašyta, kad kai tik jūsų artimas žmogus atsiguls į slaugos ligoninę – neteksite slaugos išmokos, neteiksite teisės į 60 vienetų kompensuojamų slaugos priemonių. Nemokama medicina, bet va taip va valstybė priverčia susimokėti. Žinokit, gydymasis slaugos ligoninėje turi savo „mokesčius“.

 

 

Ačiū jums už jūsų darbą, duok Dieve jums sveikatos

 

 

Vida, Kauno raj.