Moteris šlapimo nelaikymas vargina dažniau nei vyrus 2008-04-16

Šlapimo nelaikymas – aktuali ne tik sveikatos, bet ir socialinė problema. Net jeigu jis yra lengvo laipsnio ir nesunkiai išgydomas, neigiamai veikia žmogaus pasitikėjimą savimi, trukdo jo socialiniam gyvenimui, darbui. Šio sutrikimo varginami žmonės neretai pradeda riboti bendravimą.

Daugelis netgi savo gydytojui nedrįsta prisipažinti, kad juos vargina šis negalavimas. Taip elgdamiesi jie lieka vieni su savo problema, dažnai taip ir nesužino, kad yra specialių slaugos priemonių, kurias tinka naudoti esant lengvam šlapimo nelaikymui. Pavyzdžiui, moterys tam naudoja paprastus higieninius įklotus, kurie šiuo atveju nėra tinkamas pasirinkimas.
Dažna šlapimo nelaikymo priežastis – gimdymo traumos, ginekologinės operacijos ir lytinių hormonų balanso sutrikimas. Šlapimo nelaikymo problemų dažnai patiria moterys po gimdymo. Dažnai šlapimas nevalingai išsiskiria dėl įtampos, pavyzdžiui kosint, juokiantis, keliant sunkius daiktus. JAV atlikti tyrimai rodo, kad net 47 proc. moterų yra patyrusios tokį šlapimo nelaikymą.

Kita šlapimo nelaikymo rūšis -nekontroliuojamas noras šlapintis. Paprastai žmogui užtenka laiko nueiti iki tualeto, bet kai kuriems noras šlapintis būna toks stiprus ir atsiranda taip vėlai, kad jie to padarytį nespėja.

Šlapinimąsi reguliuojantys raumenys dažnai nusilpsta menopauzinio amžiaus moterims, kai organizme sumažėja hormonų estrogenų kiekis. Kūdikio besilaukiančioms moterims nėštumo pabaigoje šlapimo pūslė slegia šlapimtakį arba padidėjusi gimda – pūslę, todėl dažnai šlapimo nepavyksta sulaikyti kosint, čiaudint, keliant sunkesnius daiktus.

Tai lengvos formos, arba lašinis, šlapimo nelaikymas. Naudodamos netinkamas priemones šlapimui sugerti (pvz., įprastinius higieninius įklotus, skirtus naudoti esant menstruacijoms) pacientės skundžiasi nemaloniu kvapu ir tarpvietės srities drėgme, kuri nuolat dirgina odą. Šlapimo nelaikymu besiskundžiančios moterys susiduria ir su psichologinėmis problemomis -drovisi eiti į svečius, teatrą, koncertus ar kitus viešus renginius.

Šiems žmonėms labai svarbu tinkamai pasirinkti šlapimą sugeriantį gaminį. Jeigu nusprendžiama jį rinktis savarankiškai, pirmiausia patartina išbandyti mažesnio sugėrimo laipsnio gaminį – jis bus ir patogesnis, ir pigesnis.

Vis dėlto pirmas žingsnis, pastebėjus šlapimo nelaikymo simptomus, turėtų būti vizitas pas savo šeimos gydytoją. Jis geriausiai žinos kaip padėti, rekomenduos gydymo būdus. Moterims, besiskundžiančioms šlapimo nelaikymu (nuo labai lengvo iki vidutinio laipsnio) danų gamintojas „Abena“ rekomenduoja įklotus „Abri-Light“. Šie gaminiai – aukštos kokybės, praleidžia orą, yra minkšti ir švelnūs, neerzina odos. Juos naudojant, nebelieka jokių kliūčių jaustis patogiai. Įkloto viduje yra speciali medžiaga superabsorbentas, kuri ne tik sugeria šlapimą, bet ir neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui. Visuose šlapimą sugeriančiuose „Abri“ gaminiuose naudojamas ypatingas „Top Dry“ sluoksnis, kuris apie 20 procentų pagreitina skysčio sugėrimą ir užtikrina sausumo pojūtį. Įklotams gaminti naudojamos kruopščiai atrinktos medžiagos, todėl ypač sumažėja alergijos išsivystymo galimybė. Patogūs, atitinkantys anatomines formas įklotai labai tinka moterims, kurios, esant lengvam šlapimo nelaikymui, ieško patikimos apsaugos ir diskretiškai naudojamo gaminio. Ypatingas šių įklotų privalumas -nepastebima, kompaktišką forma, neribojanti judesių laisvės. Šie įklotai rekomenduojami esant lengvam šlapimo nelaikymui, pavyzdžiai: streso inkontinencijai, kuri gali pasireikšti nėštumo metu ar po gimdymo, taip pat gali būti naudojami kaip apsauga po vaginalinių intervencijų arba kaip komfortiški, patikimi įklotai pogimdyminiu periodu. „Abri-Light“ forma pritaikyta moters anatomijai, todėl patikimai ir taisyklingai priglunda prie kūno, prie apatinio trikotažo prisitvirtina lipnia juostele. Moteris turėtų pati jausti, kas kiek laiko keisti higienos priemonę. Tačiau bet kuriuo atveju specialistai pataria tai daryti ne mažiau kaip 3 kartus per parą. Tinkama asmens higiena bei specialios priemonės padeda išvengti įvairių odos pažeidimų, infekcijų.

Gera savijauta esant inkontinencijai ir saugi priežiūra priklauso nuo to, ar pasirinktas šlapimą sugeriantis gaminys atitinka individualius šlapimo nelaikančio žmogaus poreikius. Labai svarbu šlapimo nelaikančiam žmogui arba jį prižiūrintiems artimiesiems padėti pasirinkti tinkamą priežiūros priemonę. Svarbu pasirinkti tinkamą šlapimą sugeriantį gaminį – kad jo sugėrimo galimybės atitiktų inkontinencijos laipsnį. Tik tada šlapimo nelaikantis žmogus iš tikrųjų gali jaustis saugiai.
Nors šlapimo nelaikymas pats savaime nėra liga, o tik simptomas, vis dėlto būtina kreiptis į gydytoją. Beprasidedančio šlapimo nelaikymo ignoravimas gali baigtis rimtomis sveikatos problemomis.

Moteris, kuriai atsirado šlapimo nelaikymo simptomų, vėl pasijus visavertė, jei naudos tinkamus šlapimą sugeriančius gaminius.