Medicina ir dar kai kas visiems 2010-03-10

„Spaudoje dabar daug rašoma apie moterų šlapimo nelaikymą. Norėčiau sužinoti, ar nuo šios ligos kenčia vien moterys. Kokio amžiaus sulaukus galima šia liga susirgti? Man netrukus sukaks 50 metų, bet kol kas jokių šios bjaurios ligos požymių nejaučiu.“

Šlapimo nelaikymas nėra vien tik moterims būdinga sveikatos problema. Tiesa, vyrai su šia problema susiduria daug rečiau ir gerokai vyresniame amžiuje. Tuo tarpu net labai jaunos moterys ir merginos gali patirti šlapimo nelaikymo epizodų.

Jaunoms merginoms šlapinimosi sutrikimų pasitaiko labai retai: dažniausiai dėl įgimto šlapimo pūslės silpnumo. Bet jie kamuoja maždaug 10 proc. gimdžiusių moterų ir daugelį jų – sulaukus klimakterinio periodo. Taip atsitinka senstant organizmui:

  • dėl estrogenų stygiaus sumažėja šlapimkanalio raumenų tonusas;
  • atrofuojasi gleivinės, saugančios šlapimkanalį nuo infekcijų ir uždegimų;
  • mažėja tarpvietės raumenų tonusas;
  • pasmukusios makšties ir gimdos sienelės tempia užpakalinę šlapimo pūslės sienelę ir kartu deformuoja šlapimtakį.

Be to, padidėjus pilvo ertmės spaudimui (dėl ilgalaikio kosulio, alerginio čiaudulio, sunkių daiktų kilnojimo), suspaudžiama šlapimo pūslė, sutrinka jos funkcijos.

Pagyvenusios moterys dažnai šlapinasi naktimis. Taip atsitinka dėl estrogenų trūkumo, dažniausiai praėjus 8-10 metų po paskutinių menstruacijų.

Pats nemaloniausias yra nevalingas šlapimo nutekėjimas. Jis gali būti lengvas (kosint, čiaudint, juokiantis), vidutinio sunkumo (bėgant, lipant laiptais, dirbant fizinį darbą) ir sunkus (ilsintis, gulint).

Kai kurios moterys neįstengia sulaikyti šlapimo prisipildžius šlapimo pūslei. Jeigu tarpvietės raumenys pernelyg silpni, šlapimas pradeda nevalingai tekėti vien pajutus poreikį šlapintis. Tokie sutrikimai būdingi moterims, sergančioms lėtiniu šlapimtakių uždegimu ir šlapimo pūslės akmenlige. Maždaug 20-30 proc. moterų kamuoja abiejų tipų šlapinimosi sutrikimai.

„Mano mama pasakojo, kad po gimdymo jai išsivystė šlapimo nelaikymas. Esu šeštame nėštumo mėnesyje ir labai bijau, kad man ši bėda taip pat gresia. Gal galėtumėte trumpai papasakoti apie šią ligą: kodėl susergama šlapimo nelaikymo liga, ar ji paveldima?“

Reikia atkreipti dėmesį į tai, jog šlapimo nelaikymas – ne savarankiška liga. Tai tiesiog laikinas sveikatos sutrikimas, kuris išsivysto sutrikus fiziologinei šlapinimosi funkcijai.

Šlapimo pūslę, žarnyną, moterims – ir gimdą, palaiko hamako formos raumenys, einantys dubens apačia nuo gaktikaulio iki stuburo. Šių raumenų funkcija yra ne tik palaikyti organus savo vietoje, bet ir užspausti šlaplę bei išeinamąją angą. Šiems raumenims praradus savo stangrumą, pablogėja galimybė kontroliuoti šlapimo pūslę ir sulaikyti šlapimą, – todėl jis pradeda prasisunkti.

Labai dažnai šlapimo nelaikymą moterims išprovokuoja nėštumas, nes gimdoje augant kūdikiui ji išsiplečia, spaudžia aplinkinius organus. Be to, moteriškieji hormonai moters organizmą savotiškai paruošia gimdymui: suminkštėja kūno raiščiai ir sąnariai, o dubens apačios raumenys susilpnėja. Būtent todėl daugelis moterų pirmuosius šlapimo nelaikymo požymius pastebi paskutinėmis nėštumo savaitėmis.

Dubens apačios raumenis gali sužaloti arba susilpninti ir gimdymas. Tokio atvejo tikimybė didesnė, jei gimdymas yra komplikuotas.

Nėštumas ir gimdymas ne vienintelė šio negalavimo priežastis. Šlapimo nelaikymą gali sukelti ir reguliarus vidurių užkietėjimas, aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas. Kitos priežastys gali būti šios: dažnas kosulys, nuo kurio persitempia dubens apačios raumenys, rūkymas (nikotinas naikina moteriškąjį hormoną estrogeną ir silpnina dubens apačios raumenis). Šlapimo nelaikymo vystymąsi gali paskatinti ir šlapimo takų infekcijos, neurologinės ligos.
„Teko girdėti, kad labai efektyvus šlapimo nelaikymo gydymo būdas – Regelio pratimai. Kaip reikėtų jais gydytis.“
Kegelio pratimai – tai raumenis treniruojančių pratimų kompleksas, padedantis sustiprinti jų tonusą. Tai greičiau šlapimo nelaikymo prevencijos priemonė, nei efektyvus jo gydymo būdas. Bet kokiu atveju sistemingos dubens srities raumenų treniruotės yra naudingos. Paprastai kiekvieną dieną rekomenduotina 8 kartus atlikti lėtų ir greitų Kegelio pratimų serijas.

Reikėtų apsišarvuoti kantrybe, nes pirmuosius rezultatus pastebėsite maždaug po 6 mėnesių. Kita vertus, šie pratimai netrukdo kasdieniams reikalams. Juos galima suderinti su kokia nors kita veikla: atlikti žiūrint televizorių, važiuojant automobiliu ar plaunant indus.

Rekomenduotini pratimai:

  1. Atsisėdama ant kėdės, kelius laikant pečių plotyje. Mintyse įsivaizduojant, kad norima sulaikyti šlapimo tekėjimą, įtempiama bei atpalaiduojama tarpvietės raumenis.
  2. Atsisėdama ant kėdės, kelius laikant pečių plotyje. Lėtai įtempiama dubens apačios raumenis iki maksimalios jėgos, 10 sekundžių laikoma įtemptus, atpalaiduojama. Pratimą kartojama 3 kartus.
  3. Sėdint toje pačioje padėtyje, greitai įtempiama dubens apačios raumenis ir greitai juos atpalaiduojama. Kartojama tiek kartų, kiek įstengiama – ne mažiau kaip 10 kartų.
  4. Atsigulama ant nugaros, kojos sukryžiuojamos ir išorinės pėdų pusės stipriai spaudžiamos viena prie kitos. Atliekant šį pratimą, įsitempia sėdmenų, tarpvietės, iš-angės ir kiti mažojo dubens srities raumenys.
  5. Gulint ant nugaros, kelius sulenkiama ir stipriai spaudžiama vieną prie kito, stengiantis kartu įtempti išangės raumenis, tarsi norint sulaikyti šlapimą.
  6. Atsisėdus ant taburetės raitelio poza, įtempiama išangės raumenis ir palaukiama 5-10 sekundžių; tuomet atpalaiduojama ir palaukiama 10-20 sekundžių.
  7. Įprastai sėdint, įtempiama ir atpalaiduojama išangės ir tarpvietės raumenis, išsaugant anksčiau minėtą intervalą.
  8. Stovint truputį pražergus kojas, dešinysis delnas uždedamas ant priekinės išangės dalies, o kairysis – ant užpakalinės ir stipriai spaudžiama: dešinysis gaktos link, kairysis – kryžkaulio link, tuo pačiu metu iš visų jėgų įtempiant išangės raumenis. Po to raumenis atpalaiduojama.
  9. Atsisėdus ant didelio kamuolio ir pirštais jį prilaikant pasisupama į priekį ir atgal, į kairę ir į dešinę.

Šiuos pratimus galima daryti kada panorėjus (darbe, stovint eilėje, važiuojant autobusu). Jie nereikalauja nei laiko, nei pasiruošimo. Svarbu reguliariai intensyviai įtempti ir atpalaiduoti minėtus raumenis. Iš pradžių tokia gimnastika gali šiek tiek varginti, bet ilgainiui ji tampa įprasta ir netgi maloni, -juolab pajutus teigiamus pasikeitimus.