Inkontinencijos problemas spręs Patarėjų taryba 2007-11-05

Žinomi skirtingų sričių Lietuvos gydytojai susibūrė į Patarėjų tarybą. Profesionalai analizuos bei teiks pasiūlymus dėl tinkamos šlapimo nelaikymo (inkontinencijos) priežiūros sistemos sukūrimo Lietuvoje. Patarėjų taryboje dirbs keturi gydytojai bei viešosios įstaigos „Inkocentro“ atstovas.

Tarybos veikloje dalyvaus urologas prof.Balys Dainys Kauno medicinos fakulteto Geriatrijos klinikos vadovė Vita Lesauskaitė, Kauno medicinos fakulteto Geriatrijos klinikos gydytoja Goda Jievaltienė, Kauno medicinos universiteto Neurologijos klinikos gydytojas Kęstutis Petrikonis bei „Inkocentro“ vadovė Dovilė Zacharkienė. Planuojama, kad ateityje prie Patarėjų tarybos prisidės ir daugiau žinomų Lietuvos gydytojų. Lietuvoje šiuo metu nėra veikiančios inkontinencijos priežiūros sistemos, kuri būtų orientuota į visus problemos aspektus – nuo diagnostikos iki priežiūros sąlygų užtikrinimo. Patarėjų taryba sieks teikti rekomendacijas atsakingoms institucijoms bei kurti inkontinencijos priežiūros sistemą, kad kiekvienam žmogui būtų užtikrintas savalaikis ir reikalingas gydymas, priežiūra, sąlygos ir gyvenimo kokybė. „Lietuvoje ne tik nėra veikiančios šlapimo nelaikymo priežiūros sistemos, bet ir politikos šiuo klausimu. Veiksmai bei pakeitimai inicijuojami atsitiktinai, nesigilinant į problemos specifiką, nesitariant su profesionalais bei neatsižvelgiant į tikruosius žmonių, kenčiančių nuo šlapimo nelaikymo, poreikius“, – sakė Patarėjų tarybos narys prof. B.Dainys.
Pasak B.Dainio, šlapimo nelaikymas – aktuali problema, be to, nėra žinomi tikslūs jos mastai Lietuvoje, nes daugeliui žmonių tai ypač gėdinga liga, apie kurią nekalbama.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, dėl šlapimo nelaikymo pasaulyje kenčia beveik 200 mln. žmonių, pusė iš jų – moterys. Tai vyrų ir moterų, jaunų ir senų žmonių problema, apie kurią vis dar kalbama nutylint ir bijant prašyti pagalbos.

Faktai 

– Literatūros duomenimis, apie 30-50 mln. gyventojų visame pasaulyje susiduria su šlapimo nelaikymo problema.
– Per 60 metų amžiaus grupėje šlapimo nelaikymu skundžiasi iki 40 proc. žmonių, o vyresnių nei 75 metų žmonių – net iki 80-90 proc.
– Šlapimo nelaikymu skundžiasi apie 10 proc. darbingo amžiaus žmonių.

Aida Valinskienė
Respublika