Esu nevilty 2021-10-05

Rašau jums, nes esu nevilty. Prieš du mėnesius mano mama atgulė į lovą. Jai diagnozavo 4 stadijos onkologiją, paskyrė chemiją ir mama, kaip sakant, ant akių pasidarė ligoniu. Ji visuomet buvo labai aktyvi, nors jau garbingo amžiaus, bet visuomet kažką veikdavo namie, dalyvaudavo visokiuose senjorų bendruomenės renginiuose. Draugių pulkai kasdien jos namuose, tai ji pas kažką svečiuose. Žiūrėdavau į ją ir galvodavau, kad tokios senatvės ir aš norėčiau – aktyvios, pilnos veiklos, veiksmo, bendravimo. O vėžys viską lyg nubraukė…

Ji negali savimi pasirūpinti, ją reikia maitinti, prausti. Jos draugės veržiasi padėti, bet ji mano mama ir aš noriu pati ja pasirūpinti. Bet kol kas esu šoke, nes supratau, kad aš neturiu įgūdžių, žinių, kaip tą tinkamai padaryti. Jūsų puslapyje prisiskaičiau visokių tekstų apie slaugą, pragulas ir šlapimo nelaikymą. Lyg ir susivokiau, bet vis tiek mamos oda nuolat paraudusi. Keičiu dažnai sauskelnes, vandeniu prausiu ją, nupirkau kažkokį kremą, patepu. Nežinau, ką dar galiu padaryti. Labai bijau pragulų, bijau, kad dėl mano neišmanymo mamos būklė pablogės. Patarkite, prašau, kaip prižiūrėti odą, kad nebūtų to paraudonavimo, kad neatsirastų pragulos. Sauskelnėms ir įklotams aš netaupau, sunaudoju ir po 5 per parą. Kvapo tikrai nebūna.

 

Dėkoju iš anksto

 

Virginija, Kaunas

 

 

Atsako VšĮ Inkocentras slaugytoja Jolita Šukienė

 

Slaugyti gulintį ligonį iššūkis nemažas, pragulos atsiranda ir prižiūrint profesionaliems slaugytojams. Tad svarbiausia, nurimkite, nustokite save barti, jūs šaunuolė, kad nusprendėte pasirūpinti savo mama. Geriatrijos centruose, kur gyvena vyresni žmonės, kuriems reikalinga medicininė pagalba, yra prižiūrimi visos komandos žmonių: reabilitologai, neurologai, slaugytojai, logopedai ir t.t. Jūs viena teikiate mamai visą pagalbą, kurios jai dabar reikia. Tikėtina, dar esate ir psichologė, ir socialinė darbuotoja. Tad tikrai nereikia savęs linčiuoti, jūs darote, ką galite.

Tai, kad netaupote pinigų slaugos priemonėms labai gerai. 5 vienetai per parą – pakankamas kiekis, kad neatsirastų pragulos, nulemtos prastai sugeriamo šlapimo ar išmatų. Gal tik siūlyčiau dar pasitarti su vaistininke dėl įklotų ar sauskelnių dydžio, kad pirktumėte tikrai geriausiai tinkančius jūsų mamai.

Odos priežiūra – viena svarbiausių užduočių slaugant gulintį žmogų. Reikia suprasti, kad vyresnio amžiaus žmonių oda kitokia, ji plonėja, sausėja. Oda sensta kaip ir žmogus. Todėl labai svarbu tinkamai odą valyti, atgaivinti ir apsaugoti. Dažnas plovimas muilu ir vandeniu gali labai pabloginti odos būklę. Slaugytojai naudoja priemones, kurių nereikia nuplauti. Tokių prausiklių rasite vaistinėse, jie drėkina ir saugo senyvo amžiaus žmonių odą. Švelnūs prausikliai, kurių nereikia plauti, turėtų būti naudojami po to, kai žmogus pasituština ar pasišlapina. Taip pat vaistinėje įsigykite specialaus drėkinančio kremo, kuris būtų skirtas specialiai šlapimą nelaikančių senyvo amžiaus žmonių odos priežiūrai.

Taip pat svarbu mamą vartyti, kad būtų keičiama jos kūno padėtis. Atlikite lengvą mankštelę kasdien, pakilnokite mamos rankas, kojas, pamasažuokite jas, švelniai pamasažuokite ir nugarą, kryžkaulio, klubų sritis. Taip suaktyvinsite kraujo apytaką ir sumažinsite odos įtampą, kuri atsiranda  dėl gulėjimo.

Jeigu turite klausimų, skambinkite į Inkocentrą tel. (85) 261 12 68. Stengsimės atsakyti į visus jūsų klausimus ir suteikti jums reikiamos informacijos.

 

Taip apt dar primenu, kad turintys šlapimo ir/ar išmatų nelaikymą (patvirtintą medikų suteikiant ligos kodą) turi teisę gauti kompensaciją slaugos priemonėms įsigyti:

 

  • Esant vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymui gauna 60 vnt. įklotų;
  • esant sunkiam – 60 vnt. sauskelnių;
  • jeigu yra ir išmatų nelaikymas, papildomai gaunama kompensacija 45 vnt. sauskelnių įsigyti.