Apie lengvo laipsnio šlapimo nelaikymą 2017-04-28

Gimdymas ir nėštumas, klimakterinis periodas, nutukimas – tai dažniausios priežastys, kodėl moterims prasideda lengvo laipsnio šlapimo nelaikymas. „Moteris po nėštumo ir gimdymo dažniausiai skųsis įtampos nelaikymu, kuris atsiranda fizinio krūvio metu. Tai neretai būna darbingo amžiaus moterys, kurios jaučiasi dėl to nekomfortiškai ir ieško gydymo būdų. Klimakteriniame periode šlapimo nelaikymas atsiranda kaip pasekmė hormoninių ir amžinių pokyčių“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.

Balandžio mėnesį grupei Vilniaus gydytojų ginekologų skirtingų sričių ekspertai skaitė pranešimus apie lengvo laipsnio šlapimo nelaikymo poveikį moters gyvenimo kokybei, gydymą vaistais ir naujausią operacinį gydymą lazeriu. Seminaras vyko Grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje Sugihara.

Šlapimą nelaikančios moters gyvenimas

VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė susirinkusiems medikams pasakojo apie šlapimą nelaikančios moters gyvenimo kokybę. „Su šlapimo nelaikymu susiduria kas ketvirta moteris, su amžiumi didėja procentas moterų, kurioms pasireiškia šlapimo nelaikymas. Vienas iš trijų pacientų niekada nešneka apie šlapimo nelaikymą su savo gydytoju. Dėl šlapimo nelaikymo moteris susidūria su gausybe sunkumų: darbe, namie, socialiniame gyvenime, nukenčia ir seksualiniai santykiai. Dalis žmonių netgi izoliuojasi, palieka darbus, nustoja bendrauti, labai dažnai šlapimo nelaikymas turi gretutinę diagnozę – depresiją. Ne iš vienos specialistės vėliau, po pranešimo išgirdau, kad jos net neįsivaizdavo, kaip jaučiasi, su kokiais sunkumais susiduria net ir lengvą šlapimo nelaikymą turinti moteris“, – pasakojo J. Misevičienė.

Jauname amžiuje šlapimo nelaikymas yra pakankamai dažnas dėl nėštumo ir gimdymo. „Skaičiau kelias studijas, ypač didelę reikšmę turi gimdymas per natūralius takus. Studijos rodo, kad daliai moterų nėštumo metu išsivysto šlapimo nelaikymas vien dėl to, kad vaisius spaudžia pūslę, spaudžia dubens dugną ir jei raumenys yra silpni ir netreniruoti, jie tiesiog neatlaiko. Daliai moterų po gimdymo šlapimo nelaikymas neišsivysto, bet jis gali išsivystyti per penkerius metus. Ypač jei moteris turėjo šlapimo nelaikymo epizodų nėštumo metu“, – kalbėjo J. Misevičienė.

Sergamumo dažnis

Santariškių klinikų akušerių duomenimis, šlapimo nelaiko 40 proc. moterų po gimdymo. Pasak J. Misevičienės, tai yra natūralu, nes aptirpsta gimdymo takai dėl išvarymo, gali būti ir tam tikras nervų pažeidimas, pavyzdžiui, gaktinio nervo, kuris įnervuoja sfinkterį. „Su laiku susitvarkius raumenų tonusui, šita būklė savaime praeina. Tačiau daliai moterų ji išlieka, ypač jei tai yra ne pirmas ir ne antras gimdymas. Įtampos šlapimo nelaikymas gali pasireikšti ir visą likusį jos gyvenimą, jeigu moteris nieko nedarys“, – sakė Inkocentro vadovė.

Nesimankštinančios, nedarančios makšties raumenyną stiprinančių Kėgelio pratimų moterys ilgainiui yra priverstos naudoti nedidelius šlapimą sugeriančius įklotukus. „Kad šlapimo nelaikymas progresuoja dažniausiai suprantama iš to, kad įklotų reikia vis daugiau ir jie ima didėti“, – kalbėjo J. Misevičienė.

Šlapimo nelaikymo gydymas vaistais

Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja ginekologė Vilma Vasjanova susirinkusiems kolegoms pasakojo apie šlapimo nelaikymo gydymą medikamentais. „Amerikos urologų asociacijos gairėse siūloma pradėti nuo elgesio terapijos. Pirmos eilės pasirinkimo priemonės turėtų būti šlapimo pūslės treniravimas, šlapinimosi įgūdžių tobulinimas, dieta, šlapimo pūslės raumenų treniravimas, kitos mankštos, joga. Antros eilės terapija – tai farmakologinės priemonės: anticholinerginiai medikamentai (jie veikia raumenų spazmą ir/ar nepageidaujamus šlapimo pūslės susitraukimus, kas leidžia išvengti šlapimo pratekėjimo ir sumažinti šlapinimosi staigumą ir dažnumą), beta 3 agonistų terapija (atsakingi už raumens relaksaciją šlapinimosi proceso metu) bei medikamentai, stabdantys šlapimo pūslės nepageidaujamus susitraukimus. Negaunant norimo efekto, galiausiai renkamasi chirurginė intervencija“, – pasakojo gydytoja V. Vasjanova.

Pasak medikės, gydymo metodo parinkimas priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, intensyvumo, veiksnių, sukeliančių šlapimo nelaikymą, medicininės būklės, klinikinio ir individualaus pasirinkimo.

Šlapimo nelaikymo gydymas lazeriu

Grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje Sugiharoje susirinkusiems medikams gydytoja ginekologė Inesa Žeimė pristatė Sugihara klinikos turimą lazerio technologiją IntinaLase TM ir IncontiLase (SMOOTH).

„Tai vienintelės pasaulyje lazerinės technologijos, kurių gydymo metu nepažeidžiama makšties gleivinė, neveikiami kiti moters vidaus organai. Šis gydymas skirtas lengvo ir vidutinio laipsnio krūvio šlapimo nelaikymo gydymui.

Lazerio fototerminio poveikio dėka pakinta šlapimo pūslės ir šlaplės tarpusavio padėtis, dėl ko apsunkinamas nevalingas šlapimo pratekėjimas. Taip pat skatinama naujo kolageno sintezė, skatinama kraujagyslių neogenezė, t.y., naujų kraujagyslių gamyba, gerėja audinių mityba. Visų šių poveikių dėka sukuriama geresnė atrama šlapimo pūslei ir kitiems dubens dugno organams, todėl pranyksta arba ženkliai sumažėja krūvio (įtampos) šlapimo nelaikymo požymiai“, – kalbėjo gydytoja I. Žeimė.

Lazerio galimybės sužavėjo daugelį susirinkusių medikų, nes po lazerio terapijos net 94 proc. moterų įvardija žymų šlapimo nelaikymo simptomų sumažėjimą, 70 proc. pacienčių visai pranyksta šlapimo nelaikymo požymiai.