Klausimai – atsakymai

Klausimai – atsakymai

Kuo skiriasi įklotai ir sauskelnės? (Rasa)

Įklotai dažniausiai naudojami esant lengvam šlapimo nelaikymui. Pavyzdžiui, kai ką nors sunkaus keliant, kosėjant, nevalingai išteka keli lašai šlapimo. O sauskelnės yra skirtos vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui.

 Kaip valyti, plauti gulintį žmogų? (Vidas)

Yra sukurti specialūs kremai ir putos, kurie skirti drėgnam viso žmogaus kūno, išskyrus plaukuotąją dalį, valymui ir plovimui. Šių priemonių nereikia papildomai nuplauti vandeniu, tam naudojama speciali pirštinė. Šios priemonės taip pat pasižymi apsauginėmis savybėmis.

Ar vyrams ir moterims yra skirtos tokios pačios sauskelnės? (Pacientas)

 Sauskelnės yra universalios, todėl jos skirtos naudoti ir vyrams, ir moterims. Tinkamos sauskelnės yra parenkamos atsižvelgiant į tokius kriterijus kaip – kūno svoris, žmogaus judėjimo galimybės, ištekančio šlapimo kiekis bei kitus.

Ar yra sauskelnių labai dideliems žmonėms? Prižiūriu mamą, kuri sveria virš 150 kilogramų. Ar tokios sauskelnės yra kompensuojamos?

Taip, yra ir didelių sauskelnių – jos žymimos XL. Tokios sauskelnės tinka žmonėms, kurių klubų apimtis yra didesnė nei 120 cm. Tokios sauskelnės taip pat yra kompensuojamos.

Kiek skysčių daugiausiai gali sugerti sauskelnės? (R.)

Didžiausio sugėrimo lygio sauskelnės gali sugerti iki 4-4,5 litro skysčių. Sauskelnes reikėtų keisti kas 6-8 valandas.

Ar tinka vaikiškos drėgnos servetėlės suaugusio žmogaus kūno priežiūrai? (Laima)

Suaugusių žmonių kūno priežiūrai, drėgnam kūno valymui yra sukurtos specialios priemonės. Jos patogesnės nei vaikiškos, nes yra didelės – viena servetėle galima nuvalyti visą kūną. Galima naudoti ir vaikiškas servetėles, tačiau geriau ir ekonomiškiau naudoti specialiai sukurtas suaugusiems.

 Kas tai yra sauskelnės-kelnaitės? (Vilnietė)

Sauskelnės-kelnaitės yra specialios formos sauskelnės, kurios panašios į apatines kelnaites. Jų apačioje yra sugeriantis sluoksnis, o viršutinė dalis pagaminta iš orui pralaidaus audinio. Jos idealiai tinka naudoti vaikščiojantiems žmonėms, turintiems šlapimo nelaikymo problemą. Tokios sauskelnės yra beveik nematomos, nečeža, gali sukerti iki 2 l skysčio. Jos yra kompensuojamos.

 Kaip naudojami įklotai?

Įklotai būna dviejų rūšių: klijuojami prie apatinio trikotažo arba specialių tinklinių kelnaičių arba fiksuojami apatinių rūbų. Pastarieji dažniausiai skirti vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui. Jie sugeria daugiau nei 1 l skysčio. Priklijuojami įklotai keičiami kas 6-8 valandas.

 Kodėl sauskelnės prabėga?

Skystis iš sauskelnės gali prabėgti dėl keleto priežasčių.  Pirma – galbūt naudojamos per didelės sauskelnės ir skystis prabėga dėl susidariusio tarpo tarp žmogaus kūno ir per didelių sauskelnių. Dažnai painiojamas žmogaus dydis ir sauskelnių sugėrimo dydis. Jei žmogus yra vidutinio kūno sudėjimo, jis turi naudoti būtent vidutinio, o ne didelio dydžio sauskelnes. Antra – sauskelnės turi apsauginius bortelius, kuriuos prieš naudojant sauskelnes reikia atversti ir paruošti. Uždėjus sauskelnes su neparuoštais borteliais, esant didelei šlapimo srovei, sauskelnės nespėja sugerti skysčio, o borteliai neapsaugo nuo pratekėjimo. Trečia – pasirinktos neteisingos sugėrimo gebos sauskelnės. Sauskelnės turi būti parenkamos individualiai pagal kiekvieno žmogaus šlapimo nelaikymo lygį.

Kas ir kokiu būdu pacientui gali skirti kompensuojamų sauskelnių dėl šlapimo nelaikymo, jei ligoniui nustatytas spec. priežiūros poreikis, o pagal jį sauskelnės nepriklauso. Ačiū (Algirdas)

Asmenims, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. nustatyta visiška negalia ir galiojimas nėra pasibaigęs,arba asmenims, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, yra kompemsuojamą 30 vnt. sauskelnių/įklotų/vienkartinių paklodžių.
Kompensuojamas priemonės išrašo bendrosios praktikos(šeimos) gydytojas.

Kiek priklauso sauskelnių su diagnoze T91,3(Pavel)

Turint diagnozę T91.3( CNS ir nugaros smegenų sužalijomo padarinių), bendrosios praktikos gydytojas gali išrašyti 30 vnt. sauskelnių per mėnesį.

Jei neradote atsakymo į savo klausimą, būtinai pateikite jį mums: