Vyrams reikalinga moterų pagalba 2009-01-02

Prostata – vyrų organas, prostatos vėžys – vyrų liga, tad ir gydo ją dažniausiai vyrai. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų urologuos centro gydytoja dr. Aušra Černiauskienė – viena iš nedaugelio moterų urologių lietuvoje. Ji įsitikinusi – prostata turi rūpintis ne tik vyrai, bet ir moterys, nes dažnai patys vyrai apie tai susimasto per vėlai.

– Kaip reaguoja vyrai, atėję konsultuotis dėl gana intymių problemų ir pamatę gydytoją moterį?

– Pastaruoju metu jų ateina vis daugiau, ir vis rečiau tai, kad gydytoja – moteris, jiems kelia kažkokių problemų. O man tai – tiesiog darbas.

– Prostatos vėžys – kodėl jo reikia bijoti?

– Viena prostatos funkcijų – šlapimo sulaikymas. Be to, šioje liaukoje gaminamas sekretas, kuris su sėklinių pūslelių sekretu ir spermatozoidais sudaro spermą. Taigi, sutrikus prostatos funkcijoms, sutrinka vyro vaisingumas ir orgazmas, atsiranda šlapinimosi sutrikimų.

Dauguma prostatos ligų pasireiškia joms būdingais simptomais, o vėžys iš pradžių neturi jokių simptomų. Norint anksti šią ligą pastebėti, reikia laiku pasitikrinti pas urologą. Tikrintis turėtų ne tik vyrai nuo 50 iki 75 metų, bet ir jaunesni, ypač jei jų šeimoje kas nors jau yra sirgęs prostatos vėžiu.

– Ar diagnozė „prostatos vėžys“ tolygi mirties nuosprendžiui?

– Ne, jeigu vyras laiku kreipsis į urologą. Taip, jeigu jis to nepadarys.

Tuo, kad diagnozė netaptų mirties nuosprendžiu, rūpinasi Lietuvos urologų draugija. Lietuvoje sukurta speciali vyrų nuo 50 iki 75 metų prostatos ligų ankstyvos diagnostikos programa – ją kuruoja Santariškių klinikose esantis Urologijos centras. Čia turime moderniausią tyrimo ir gydymo aparatūrą. Vadovaujant prof. Feliksui Jankevičiui, stengiamės ne tik informuoti pacientą apie ištyrimo dėl prostatos vėžio būtinumą, bet, diagnozavus vėžį, taikome moderniausius gydymo būdus.

Diagnozavus ankstyvos stadijos vėžį, ligonis stebimas, esant indikacijoms – operuojamas: šalinama prostata, stengiantis išsaugoti lytinę funkciją. Taip pat taikomas minimaliai invazinis spindulinis gydymas – brachiterapija, kurios metu pacientams radioaktyvios „sėklos“ implantuojamos tiesiai į prostatos audinius. Esant išplitusiam vėžiui, taikoma hormonoterapija, spindulinė terapija, chemoterapija. Sudėtingi atvejai aptariami su chemoterapeutais ir skiriamas efektyviausias gydymas. Tai atitinka šiuolaikinės universitetinės ligoninės lygį todėl 95 proc. ligonių, laiku diagnozavus prostatos vėžį, gali pasveikti.

– Sakoma, kad prostata svarbi ne tik vyrams, bet ir moterims. Kodėl?
– Mylinčios moterys turi pasirūpinti ir vyro sveikata bei jo vizitu pas urologą, nes vyrai nesirūpina savo sveikata tol, kol nėra ligos simptomų. O ir pasireiškus pirmiesiems simptomams ši tema jiems neretai tampa tabu – jie nenori kalbėti apie savo problemas, nes mano, kad tai senatvės požymis, todėl ligą užleidžia.

Todėl, mielos moterys, jūs turite pasirūpinti, kad mylimas vyras domėtųsi savo sveikata, sužinotų apie prostatos ligas, jų simptomus, rūpintųsi savo gyvybingumu ir seksualumu visais gyvenimo etapais, o ne tada, kai jau kyla problemų, laiku kreiptųsi į urologą (rekomenduojama nuo 40 metų, būtinai perkopus 50 metų).

Tikrintis būtina, nes 2/3 vyrų turi erekcijos sutrikimų, 1 iš 10 kenčia dėl šlapimo nelaikymo, prostatos gėrybinis išvešėjimas diagnozuojamas daugumai vyrų per 60 metų, prostatos vėžys kasmet nustatomas 346 tūkst. vyrų Europoje. Todėl vyrų sveikata – ne tik jų, bet ir juos mylinčių moterų reikalas.