Inkocentras facebook

Nelaikymas ir vėžiniai susirgimai

Prostatos vėžys

Prostata yra riešuto formos ir dydžio liauka. Ji yra po šlapimo pūsle ir supa viršutinę šlaplės, vamzdelis, kuriuo teka šlapimas ir sperma, dalį. Ši liauka gamina skaidrų, tirštą skystį, kuris susimaišo su sperma ir suformuoja sėklą. Kaip prostatos ligos yra susiję su šlapinimosi sutrikimais? Iš inkstų išsiskiriantis šlapimas kaupiasi šlapimo pūslėje iki tol kol atsiranda noras šlapintis ir tuomet pūslė yra ištuštinama – šlapimas išteka per šlaplę (šlapimo pūlės raumenys susitraukia, o šlaplės atsipalaiduoja). 

Prostata remiasi į šlaplę, tad esant prostatos padidėjimui dėl gerybinės prostatos hiperplazijos ar vėžio yra sutrikdomas normalus šlapimo nutekėjimas: galimas šlapimo susilaikymas (retencija) ar kiti šlapinimosi sutrikimai. 

Kiekviena prostatos vėžio stadija turi kelis gydymo variantus. Kad būtų galima tiksliau skirti gydymą, gydytojai vėžį skirsto į: vietinį (vėžio ląstelės yra tik prostatoje), pažengusį vietinį (vėžio ląstelių yra gretimuose audiniuose) ir metastatinį (vėžio ląstelės pasklinda po visą kūną ir formuoja naujus auglius). Vietinio ir pažengusio vietinio vėžio gydymą sudaro: operacija, radioterapija, gydymas hormonais, radiacijos terapija, krioterapija (vėžio ląstelių naikinimas jas šaldant), šių būdų kombinacijos ir budrus laukimas. Išplitusio prostatos vėžio gydymo kol kas deja nėra. Skausmus lengvina terapija hormonais ar chemija. Šiuo metu kruopštus stebėjimas ir gyvenimo kokybės užtikrinimas yra vieninteliai rūpesčiai, nes vėžys auga labai lėtai (iki 10 metų). 

Šlapimo nelaikymas dažnai stebimas vyrams po operacinio ar spindulinio prostatos vėžio gydymo ir sutrikdo normalų vyrų gyvenimą. Šlapimo nelaikymas kosint, juokiantis, keliant – tai įtampos šlapimo nelaikymo simptomai dėl šlaplės sfinkterio suardymo (žr. Įtampos šlapimo nelaikymas) – dažniau pasireiškia po operacinio gydymo. Kartais operacijos metu gali būti pažeidžiami nervai kontroliuojantys šlapimo pūslės funkciją. Tuo tarpu po spindulinio gydymo nustatomas dažnesnis šlapinimasis su nelaikymo epizodais dėl šlapimo pūslės talpos sumažėjimo ir šlapimo pūslės spazmų (žr. Dirglioji šlapimo pūslė). Skiriami įvairūs šlapimo nelaikymo sunkumo laipsniai. Vieni vyrai gali skųstis nevalingu šlapimo išsisikyrimu lašais, kitiems gi gali pasireikšti visiškas šlapimo nelaikymas.

Kada įtarti prostatos ligą ir kreiptis į gydytoją: 

 • Amžius virš 50 metų;
 • Dažnai reikia eiti į tualetą, ypač naktį;
 • Susilpnėja šlapimo srovė ar šlapinamasi su pertrūkiais;
 • Netikėtai krenta svoris;
 • Sunkus ar skausmingas šlapinimasis;
 • Staigus poreikis šlapintis;
 • Kraujas šlapime;
 • Impotencija.

Kas nutiks apsilankius pas gydytoją:

 • Jūsų gydytojas/urologas paklausinės apie simptomus ir esant reikalui pasiūlys pasidaryti kraujo tyrimą. Šis testas nustatys PSA (specifinis prostatos antigenas) baltymo kiekį kraujyje. Didelis šio baltymo kiekis įspėja, kad reikalingi tolimesni tyrimai. Tačiau baltymo padidėjimas gali būti sukeltas kitų priežasčių ir tai nėra vėžio diagnozė. Gydytojas gali atlikti fizinę apžiūrą, kad patikrintų ar prostata nėra padidėjus. Jei jūsų PSA aukštas ir padidėjusi prostata, reikia atlikti daugiau tyrimų.
 • Vienas iš jų yra tiesiosios žarnos patikrinimas. Per apžiūrą daktaras įkiš pirštą į tiesiąją žarną ir patikrins prostatą. Tai trunka tik kelias minutes.
 • Esant patologiniams tyrimams taikomi tolimesni tyrimo metodai, kaip antai biopsijų ėmimas ir prostatos tyrimas ultragarsu. Šie tyrimai padeda nustatyti prostatos ligas ir sutrikimus. Jei bus diagnozuotas vėžys, gydytojas galės nustatyti jo piktybiškumą ir išplitimo galimybę.

Informacija pacientams:

 • Visi vyrai virš 50 metų amžiaus turėtų nuolat tikrintis sveikatą – kartą per metus kreiptis į urologą. Atsiradus prostatos ligų simptomų į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant.
 • Numatant prostatos vėžio operacinį ar spindulinį gydymą, pacientus būtina informuoti apie galimus šlapinimosi sutrikimus.
 • Pacientai dėl to neturėtų atsisakyti gydymo, kadangi esant prostatos vėžiui reikia kuo skubiau sunaikinti pažeistą audinį ir užkirsti kelią vėžio plitimui organizme. 
 • Tobulėjant gydymo metodikoms, gydytojai šalindami prostatą atlieka tausojančias operacijas, stengdamiesi nepažeisti aplinkinių audinių, taip pat ir šlaplės sfinkterio, šlapimo pūlės ir nervų. Naudojamos modernios gydymo metodikos, kaip antai radioaktyvių adatų įterpimas kompiuterinių projekcijų pagalba į prostatą, minimaliai invazinė chirurgija - susiję su mažesniu aplinkinių audinių ir organų pažeidimu. 
 • Reikia nuraminti pacientus, kad daugeliu atvejų šlapinimosi sutrikimai po gydymo bus laikini, o jei išliks – bus taikomas pagalbinis gydymas normaliam šlapinimuisi atstatyti.

Šlapinimosi sutrikimų gydymo galimybės po prostatos vėžio gydymo:

 • Gyvenimo būdo keitimas: sumažinti vartojamų skysčių kiekį antroje dienos pusėje, vengti kofeino ar alkoholio turinčių gėrimų, prieskonių, aštraus maisto, negerti skysčių prieš pat miegą. 
 • Šlapinimosi higienos įpročių formavimas
 • Dubens raumenis stiprinantys pratimai (Kegel pratimai), kurie kartu derinami su elgesio terapija ir kitais gydymo metodais.
 • Vaistai didinantys šlapimo pūslės talpą ir mažinantys šlapimo pūslės susitraukimus ar retinantys šlapimo nelaikymo epizodus – jų paskirti gali tik gydytojas.
 • Nervų ir raumenų elektrinis stimuliavimas stiprina raumenis ir gerina šlapimo pūslės kontrolę. 
 • Dirbtinio šlaplės sfinkterio suformavimas (būklė pagerėja 70-80 proc. pacientų) – šią procedūrą atliks gydytojas urologas. Taikomos ir kitos pagalbinės atstatomosios procedūros. 
 • Esant reikalui vyrai taip pat gali pasinaudoti specialiais urologiniais įklotais šlapimui sugerti, kurie atitinka vyrų anatomiją, yra patogūs, nematomi po drabužiais bei neleidžia sklisti nemaloniam šlapimo kvapui.