Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas, arba inkontinencija,– objektyviai vertinama būklė, kurios metu nevalingai išteka bet koks kiekis šlapimo ir sukelia socialines ir/ar higienines problemas. Nelaikantys šlapimo dažnai mano, kad tai natūrali senėjimo proceso dalis, tačiau iš tikrųjų šlapimo nelaikymas gali varginti bet kurios lyties ir amžiaus asmenis. Tai labai dažna bėda – Lietuvoje priskaičiuojama iki 300 tūkst. asmenų, kuriems pasireiškia vieno ar kito laipsnio laipsnio šlapimo nelaikymas. Itin dažnas šlapimo nelaikymas vyresnio amžiaus asmenims, esantiems ilgalaikės slaugos ir globos įstaigose: čia šlapimo nelaiko 50-95 proc. pacientų, o trečdaliui iš jų kartu būna išmatų nelaikymas. Išmatų nelaikymas – negebėjimas laikyti dujų, skystų ar kietų išmatų.

Nors šlapimo nelaikymas yra gana dažna problema, ją norima paslėpti ir nuo artimųjų, ir nuo gydančio personalo. Daugelis dėl šlapimo nelaikymo kenčiančių asmenų galbūt niekada nepaprašys pagalbos ar informacijos, nes kalbėti apie intymias problemas dažnai yra nepatogu, o gydytojas gali ir nepaklausti apie šį sutrikimą. Apie šlapimo nelaikymą nekalbama, todėl nedaug žinoma apie jo atsiradimo priežastis, gydymą ar profilaktiką. Be to, šlapimo nelaikymas visada neigiamai veikia žmonių gyvenimo kokybę, trukdo darbui ir pomėgiams. Šlapimo nelaikymas gali lemti socialinę atskirtį, depresiją, savigarbos praradimą. Dažnais atvejais šlapimo nelaikymą galima sumažinti, pastebimai palengvinti simptomus, o kartais ir visai išgydyti.

Šlapimo nelaikymas – dažna problema, apie kurią nekalbama

  • Tik 32 proc. bendrosios praktikos gydytojų paklausia apie šlapimo nelaikymą;
  • 50-75 proc. pacientų niekada nepasisako, kad nelaiko šlapimo.

Mitai apie šlapimo nelaikymą

  • Šlapimo nelaikymas – tai normalus reiškinys organizmui senstant;
  • Šlapimo nelaikymo neįmanoma kontroliuoti ar gydyti;
  • Nelaikantys šlapimo žmonės yra:labai seni, nukaršę, ligoti, neįgalūs, visiškai priklausomi.

Faktai apie šlapimo nelaikymą

  • Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti bet kurio amžiaus ar lyties asmenims;
  • Šlapimo nelaikymas – tai nėra neišvengiamas senėjimo padarinys;
  • Šlapimo nelaiko:1 iš 4 moterų (trečdaliui iš jų ši problema tampa lėtine), 1 iš 10 vyrų, 1 iš 5 senjorų, 50%-95% ilgalaikės slaugos ir priežiūros įstaigų gyventojų.
  • Net 80 proc. atvejų galima sėkmingai kontroliuoti šlapimo nelaikymą.

Šlapimo nelaikymas – ne tik sveikatos sutrikimas

Šlapimo nelaikymas paliečia visas žmogaus gyvenimo sferas ir sukelia daug problemų:

  1. Fizinės poblemos: veiklos apribojimas, nemalonus pojūtis dėl nuolatinės drėgmės, nemalonus kvapas, odos pažeidimas, patekimas į slaugos namus, griuvimai, nemiga.
  2. Psichologinės problemos: nepriklausomumo ir savigarbos, pasitikėjimo praradimas, depresija, nuolatinis rūpestis, trukdžiai karjeroje.
  3. Socialinės problemos: ribojamas socialinis bendravimas, socialinė atskirtis, negalėjimas keliauti, atsisakoma mėgiamų užsiėmimų.
  4. Seksualinės problemos– vengiama intymaus bendravimo.
  5. Darbo/finansinės problemos – dažnas darbo vietos palikimas, darbo praradimas, darbo vietos pakeitimas, blogi santykiai su bendradarbiais ir darbdaviais, finansiniai nuostoliai.