Šlapimo nelaikymas po gimdymo – išsprendžiama problema 2007-05-01

Niekur negaliu išeiti. Jaučiuosi sugniuždyta. Bijau važiuoti troleibusu, lankytis svečiuose. Nuolat atrodo, kad aplinkiniai užuodžia šlapimo kvapą ir šalinasi manęs, keistai „žvairuoja“ į mane. Net mano vyras vengia su manimi mylėtis. Mano gyvenimas tapo nesibaigiančia kančia. Jei būčiau žinojusi, kad taip bus, tikrai nebūčiau gimdžiusi“, – rašo keturiasdešimtmetė mūsų skaitytoja.Apie tai, kaip išvengti šlapimo nelaikymo, klausėme „Kardiolitos“ klinikos gyd. akušere-ginekologę medicinos mokslų daktarę Danguolę Vildaitę.

Bėda, apie kurią vengiama kalbėti

Šlapimo nelaikymas – opi, daugelį moterų varginanti problema. Ji tokia pat sena, kaip ir mūsų pasaulis. Apie šlapimo nelaikymą rašė Hipokratas ir kiti iškiliausi to meto medikai. Tačiau net ir šiandien moterys apie šią gyvenimą apkartinančią bėdą vengia kalbėti ir dažnai slepia net nuo pačiu artimiausiu žmonių. Dar blogiau, kad, šlapimo nelaikymą laikydamos natūraliu senėjimo procesu, moterys apie jas ilgus metus kamuojančią problemą neprasitaria net gydytojams. Užuot sulaukusios profesionalios pagalbos, jos ilgus metus kenčia fizinius ir psichinius nepatogumus.
Manoma, kad šlapimo nelaikymas kamuoja daugiau nei du šimtus milijonų moterų. Tiksliu duomenų nėra, todėl gali būti, jog šis skaičius daug didesnis. Danijoje įkurta šlapimo nelaikymo klinika susilaukia apie 2000 anoniminiu skambučiu.

Kaltas gimdymas ir amžius

Didžiausios įtakos šlapimo nelaikymui atsirasti turi gimdymas ir amžius, kartais ir antsvoris. Nustatyta, kad beveik devyniasdešimt procentų moterų, besiskundžiančiu šlapimo nelaikymu, yra gimdžiusios. Po gimdymo pakinta moterų urogenitalinės sistemos anatomija, susilpnėja tarpvietės raumenys. Gali nusileisti lyties organai, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymas. Prie to stipriai prisideda senatviniai šlapimo takų pokyčiai. Vyresniame amžiuje nyksta šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla. Menopauzės laikotarpiu tai atsitinka dėl hormonų pokyčių. Sunykus šlapimtakių gleivinei, lengviau sudirginami šlapimo takų receptoriai, dėl to nuolat norisi į tualetą. Dėl šių visų pokyčių atsiranda šlapimo nelaikymas. Dažniausiai juokiantis, kosint, čiaudint ar šokinėjant iš šlapimo pūslės išbėga keletas lašų šlapimo. Ligai progresuojant, ištekančio šlapimo daugėja, o šlapimo nelaikymas darosi vis dažnesnis. Šlapimo nelaikymo sutrikimus gali sukelti ir šlapimo takų infekcijos, vidurių užkietėjimas, medikamentai.

Daug nekainuojanti mankšta

Nėščioms moterims ir po gimdymo, norint išvengti šlapimo nelaikymo, rekomenduojami pratimai, stiprinantys mažojo dubens dugno raumenis. Vokiečių gydytojas Arnoldas Kėgelis sugalvojo fizinių pratimų kompleksą, kuris labai pagerina šlapimo nelaikymo problemos kamuojamų pacienčių sveikatą. Šie pratimai rekomenduojami ne tik varginamoms šlapimo nelaikymo, bet ir sveikoms netrukus gimdysiančioms moterims. Juos gali daryti tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys. Jie nereikalauja specialaus pasirengimo ir didelių pastangų. Pratimus galite daryti visur, važiuodamos troleibusu, gulėdamos lovoje, valydamos dantis. Šiuos pratimus reikėtų pradėti prieš gimdymą ir tęsti po jo. Teigiamų rezultatų galima tikėtis po trijų mėnesių gydymo. Yra sukurta daugybė Kėgelio mankštos modifikacijų. Prieš pradedant Kėgelio mankštą, pirmiausia reiktų suprasti, kokį raumenį mankštinsite.
Reguliariai mankštinant šį raumenį, sustiprėja makšties sienelės, padidėja jautrumas. Beje, tai leidžia ne tik atsikratyti šlapimo nelaikymo problemos, bet ir padidinti seksualinį pasitenkinimą.

Kad šlapimo nelaikymas nevargintu

Yra sukurta daug vaistų ir chirurginių budų, veiksmingai gydančių šlapimo nelaikymo priežastis. Daugeliui moterų padeda menopauzės laikotarpiu vartojama pakeičiamoji hormonų terapija.
Be psichologinių problemų, šlapimo nelaikymo varginamam žmogui labai dažnai kyla ir higieninių. Nuo tokio žmogaus sklinda nemalonus kvapas, parausta ir sudirgsta oda. Vienas solidžios firmos direktorius atsisakė savo pareigų vien tam, kad nebereiktų būti žmonių būryje ir jaustis nepatogiai dėl šlapimo kvapo. Yra gausybė priemonių, leidžiančių surinkti šlapimą ir tinkamai prižiūrėti pažeistą odą. Šiuolaikinės priemonės ne tik sugeria didelius kiekius šlapimo, bet ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo.

Pradėkite šlapintis ir staiga sustabdykite šlapimo srovę. Reikiamas raumuo yra tas, kuris stabdo šlapimo srovę. Mankšta daroma reguliariai po dvidešimt kartų sutraukiant ir atpalaiduojant šį raumenį. Įtemptą raumenį reiktų palaikyti apie dešimt sekundžių. Mankštą darykite du tris kartus per dieną.

Atlikus Lietuvos gyventojų apklausą, paaiškėjo, kad daug moterų, kenčiančiu nuo šio sutrikimo, patiria didelį psichologinį diskomfortą. Asmenybės suvaržymas, užsisklendimas savyje, nepasitikėjimas savimi bei galimybe ką nors pakeisti sukelia moteriai fizinių ir emocinių kančių. Norime to ar nenorime, ilgalaikis ar trumpalaikis stresas, nerimas ar baimė padaro įtaką gyvenimo kokybei.

Pirmiausia pati moteris turėtu aiškiai suvokti, kad būtina ieškoti išeities, kad reikia anksčiau ar vėliau ryžtis atviram dialogui su šeimos gydytoju ar ginekologu. Pasirinkite specialistą, su kuriuo jums būtų lengviau kalbėtis – gal geriau gerą pažįstamą, o gal visiškai svetimą gydytoją, gyvenantį kitame rajone ar net mieste. Svarbu patikėti savimi, pasakyti sau: „Aš rasiu savyje valios ir jėgų nugalėti šią problemą. Aš sužinosiu, ką turiu daryti, ir sau padėsiu“.Tokios mintys padės praverti gydytojo kabineto duris. Šiandienos pasaulyje yra daugybė priemonių tiek jauname, tiek vidutiniame amžiuje. Visada yra išeitis. Tik reikia ją rasti.

Marius Anglickis
Sveikas žmogus