Šlapimo nelaikymas – moteriška bėda 2010-06-03

Man 43-eji, vis dažniau pastebiu, kad ką nors sunkiau keliant ar čiaudint man išteka šlapimo. Labai nemalonus jausmas. Nemanau, kad tai labai rimta problema, tačiau norėčiau žinoti, gal ką nors galima būtų padaryti? 

Vienas dažniausiai pasitaikančių šlapimo nelaikymo atvejų – fizinio krūvio metu. Keliant sunkesnius daiktus, kosint ar čiaudint, sportuojant ar šokant dėl silpnų vidinių raumenų, anatomiškai netaisyklingos jų padėties dubenyje nevalingai išsiskiria šlapimas.

Pirmiausia šlapimo nelaikančiai moteriai rekomenduojama keisti gyvenimo būdą (mažinti svorį, didinti fizinį aktyvumą), reguliariai atlikti specialią mankštą.

Kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymui gydyti naudojami medikamentai. Jei dėl kokių nors priežasčių medikamentinis gydymas netinkamas ar neveiksmingas, gydytojai gali pasiūlyti naudoti kitas priemones, tarkime, makšties žiedą, arba vienkartinius šlapimtakių dėklus. Kai kuriais atvejais siekiant ilgalaikio efekto siūlomas chirurginis gydymas.

Pratimai, bet kurio amžiaus moterims:

Išmokite nutraukti šlapimo srovę, šlapinimosi metu įtempdama tarpvietės raumenis. Vieno šlapinimosi metu pabandykite nutraukti ir vėl pradėti šlapintis 3-4 kartus. Taip treniruokitės tol, kol sugebėsite lengvai valdyti šlapimo srovę. Kai tai pavyks, panašiai įtempkite tuos pačius raumenis ir – nebūdama tualete, bet, pavyzdžiui, žiūrėdama televizorių, stovėdama ar dirbdama. Šis pratimas treniruoja šlapimo pūslės sfinkterį ir padeda kovoti su šlapimo nelaikymu.

Atsisėskite ant kietos kėdės taip, kad jaustumėtės patogiai ir stabiliai, kojos – pečių plotyje. Rankomis atsiremkite į kelius, palenkite galvą. Visiškai atpalaiduokite pilvo ir sėdmenų raumenis. Tada vienu metu lėtai įtempkite tarpvietės, tiesiosios žarnos ir makšties raumenis. Palaikykite maksimaliai įtempusi 4-5 sekundes. Lėtai atpalaiduokite. Pakartokite šį ciklą 10 kartų kas 1-2 valandas.

Kasdien darykite:

  • spauskite kamuolį šlaunimis -suspauskite, įtempkite porai sekundžių, atpalaiduokite;
  • dviratuką – atsigulkite ant nugaros, kojas iškelkite ir imituokite važiavimą dviračiu;
  • žirkles – gulėdama ištieskite kojas ir šiek tiek pakėlusi sukryžiuokite.