Daugėja būdų, kaip išsaugoti diskretiškumą turint šlapimo nelaikymą 2018-02-19

Dėl įvairių sveikatos būklių daugybė žmonių tam tikrais gyvenimo periodais, o kartais ir visą likusį gyvenimą, patiria šlapimo nelaikymą. Ši liga neretai kerta per pasitikėjimą, sukelia gėdos jausmą, dėl to dalis žmonių nusprendžia pasitraukti iš darbo rinkos. Nemokamas konsultacijas ir mokymus vykdančios VšĮ Inkocentras vadovės Jurgos Misevičienės teigimu, vis daugiau šlapimą sugeriančių priemonių gamintojų stengiasi sukurti produktus, kurie apsaugotų žmogų nuo įtarių aplinkinių žvilgsnių, išsaugotų jo paslaptį.

Susidūriančių su problema daug

Statistika teigia, kad su šlapimo nelaikymu susidūria net 8 proc. visuomenės. Inkocentro skaičiavimais, mūsų šalyje sergančiųjų šia liga gali būti apie 300 000. „Klaidinga galvoti, kad tai tik žmonės gulintys ligos patale ar vyresnio amžiaus asmenys. Šlapimo nelaikymas dažnai pasireiškia po atliktų chirurginių operacijų, pavyzdžiui, prostatos vėžio ar tam tikrų moterų šlapimo ar lytinės sistemos intervencijų. Šlapimo nelaikymas šiuo atveju yra gydymo pasekmė, kuri gali po metų praeiti arba likti visam gyvenimui. Pakankamai jauname amžiuje moterims šlapimo nelaikymas pasireiškia dėl gimdos patologijų (gimdos iškritimas), jeigu vargina įtampos šlapimo nelaikymas ar dirglioji pūslė. Kol moterys laukia operacijų ar gydymo medikamentais rezultatų, šlapimo nelaikymas joms tampa nemažu iššūkiu. Neįgalūs, vežimėliuose sėdintys asmenys susiduria su įvairaus pobūdžio šlapimo nelaikymu. Žmonės patyrę insultą ir jau besigydantys reabilitacijoje jaučia sunkumą, nes jų situaciją dar blogina pasireiškiantis šlapimo nelaikymas. Jaunų žmonių liga išsėtinė sklerozė progresuojant ligai „atsiveda“ ir šlapimo nelaikymo epizodus. Galėčiau vardyti ir vardyti diagnozes, būkles ir situacijas, kai darbingo amžiaus žmones užklumpa šlapimo nelaikymas. Tokių žmonių yra daug ir jų padėtis tikrai nėra lengva, nes tenka susidoroti su gausybe užgriuvusių emocijų ir dar kažkaip paslėpti nuo aplinkinių akių savo ligą“, – sako Inkocentro vadovė J. Misevičienė.

Padidėjo lankytojų srautas

VšĮ Inkocentras biure darbo dienomis nemokamas konsultacijas teikia slaugytoja Jolita Šukienė. Ji sako, jog per pastaruosius penkerius metus pajuto didelį apsilankančių pokytį. „Anksčiau per savaitę užsukdavo vos vienas kitas labai nedrąsus lankytojas. Žinių praktiškai visi turėdavo labai mažai, tik daug baimių, nepasitikėjimo, gėdos jausmą. Dabar beveik kasdien kas nors praveria duris. Ateina ir sergančiųjų artimieji, pasikonsultuoti dėl slaugos, ar pasitarti, kaip šnekėti su savo šeimos nariu apie jo ligą, ateina turintys šlapimo nelaikymą. Dažniausiai daugiausiai emocijų turi prikaupę tie, kuriems pasireiškia lengvo ar vidutinio sunkumo šlapimo nelaikymas. Jie būna dirbantys, aktyvūs visuomenėje, tad labai baiminąsi, kad dėl šlapimo nelaikymo gali visko netekti. Tie, kurie jau ne vienerius metus gyvena su šia liga, jie domisi slaugos priemonių naujovėmis, jiems kyla labai specifinių sunkumų, pavyzdžiui, tam tikros srities iššūtimai ar negalėjimas parinkti jų šlapimo nelaikymui sugerti tinkamiausios priemonės“, – pasakoja slaugytoja J. Šukienė.

Kaip visko neprarasti?

„Šlapimo nelaikymas visuomet sukelia nemažą griūtį su tuo susidūrusio žmogaus gyvenime ir šeimoje. Įvairios sergančiųjų apklausos parodė, kad dalis žmonių tiesiog užsidaro ir bando ligą slėpti nuo visų, net nuo savo gydytojo; dalis ją ignoruoja ir tik aplinkiniai sugeba atverti akis, nes neapsikenčia dėl šlapimo kvapo. Labai didelė dalis žmonių pirmais metais po ligos pasireiškimo sumažina savo aktyvumą: nustoja sportuoti, eiti į viešus renginius. Net 6 proc. palieka darbą ir užsidaro namuose. Kontroliuoti šią ligą nėra lengva, nes tenka galvoti apie tokius dalykus, kurie anksčiau visai nebuvo svarbūs, pavyzdžiui, lengvo šlapimo nelaikymo atveju žmogus turi savo kelyje numatyti visus tualetus, kad staigus noras šlapintis jo neužkluptų vidury miesto. Jeigu žmogus naudoja šlapimą sugeriančias priemones, jis dažnai nerimauja, ar jos sugers visą ištekėjusį šlapimą ar nepradės sklisti kvapas, ar bus galimybė kažkur diskretiškai pasikeisti priemonę į naują. Tai labai apsunkina kasdienybę, tad nenuostabu, kad dažnas nusprendžia eiti lengviausiu keliu – pasislėpti namuose. Tačiau mes visuomet kartojame – tai jūsų gyvenimas, jūs turite teisę ir galite nežiūrint šlapimo nelaikymo, gyventi kokybiškai, neprarandant jums patinkančių situacijų, įvykių, santykių. Taip, reikės pasistengti, bet manau, verta pakovoti už savo gyvenimą, jo kokybę“, – įsitikinusi J. Misevičienė.

Inkocentro iniciatyva buvo išleista knyga „Gyvenimas su inkontinencija“. Joje aprašytos šlapimą nelaikančių žmonių istorijos ir specialistų patarimai. „Pas mus atėję žmonės pasakoja, kad perskaičius šią knygą pasikeitė jų požiūris į šlapimo nelaikymą. Jis nustoja būti baubu, viską suvaržančia kliūtimi. Jie pamato išeitis iš jiems iki tol atrodžiusių keblių situacijų, jie nustoja galvoti, kad bus tik blogiau. Mes viską kartu aptariame: pasitariame ir dėl to, kaip darbe išsaugoti paslaptį, kaip pasiruošti tolimesnei kelionei automobiliu ar lėktuvu, kaip elgtis kine ar teatre, kiek turėti su savimi priemonių, kokio sugėrimo jos turėtų būti, net šnekamės apie situacijas, kai šlapimas išteka lytinių santykių metu. Žmonėms viskas rūpi, jie nori būti tikri, kad šlapimo nelaikymas neužklups jų nepasiruošusių. Ir aš visuomet kartoju: nėra blogai turėti šlapimo nelaikymą, blogai su tuo nieko nedaryti“, – pabrėžia Inkocentro vadovė, gydytoja J. Misevičienė.

Diskretiškumą išlaikanti naujovė

Gydytoja J. Misevičienė sako, jog vis dar būna moterų, kurios lengvam šlapimo nelaikymui kontroliuoti naudoja įprastus įklotus, įsigytus prekybos centruose. „Moterims dėl mėnesinių labiau įprasta naudoti įklotus, jos dėl to patiria mažesnių psichologinių problemų nei vyrai, tačiau klaidingai elgiasi galvodamos, kad mėnesinėms naudojami įklotai padės sulaikyti ir šlapimą bei jo kvapą. Šlapimas teka aštuonis kartus greičiau nei mėnesinių išskyros, be to, jos nesugeba taip veiksmingai sulaikyti šlapimo kvapo. Šlapimą sugeriančios priemonės yra orui pralaidžios, todėl jas dėvint nebūna odos iššūtimų. Manau, čia veikia psichologinis momentas, kol moteris perka įklotus mėnesinėms, ji galvoja, lyg ir sau įteigia, kad jai nėra šlapimo nelaikymo. Visgi siūlyčiau perlipti per nenorą pirkti šlapimą sugeriančias priemones, nes tokia saviapgaule nieko nelaimėsite – vis tiek pergyvensite, ar nuo jūsų nesklinda kvapas, dar turėsite sudirginimus lytinių organų srityje. Problemą reikia pripažinti ir ieškoti būdų, kaip su tuo gyventi“, – sako J. Misevičienė.

Pasak slaugytojos J. Šukienės, šiuo metu Inkocentre galima susipažinti ir pasižiūrėti, kaip atrodo nauji gaminiai. „Turime tokią naujovę – skirtingų spalvų šlapimą sugeriančias kelnaites: vyrams tamsiai mėlynas, moterims kremines. Jeigu vyrui pasilenkus ar atsitūpus pasimatys mėlynas tos priemonės kraštelis, niekas nepagalvos, kad tai šlapimą sugerianti priemonė, nes ji primena paprasčiausias kelnaites. Anksčiau visos slaugos priemonės būdavo baltos, dabar gamintojai atsisako šios spalvos, suvokdami, kad ji demaskuoja žmogų. Spalvotos šlapimą sugeriančios priemonės padeda išsaugoti diskretiškumą. Be to, kelnaitės gaminamos taip, kad jos neišryškėja po rūbais. Todėl žmonėms nereikia keisti įprasto jiems garderobo, sukti galvą, kaip čia apsirengti, kad tų kelnaičių nesimatytų. Kelnaites aš rekomenduoju rinktis turintiems vidutinį šlapimo nelaikymą. Lengvo šlapimo nelaikymo atveju jos būtų tinkamos nebent labai ilgose kelionėse, kai žinoma, kad tualetas nebus lengvai pasiekiamas. Kelnaitės sugeria apie litrą šlapimo. Kviečiu užsukti į Inkocentrą, gamintojai mums suteikė nemokamų pavyzdžių, tad galime ne tik parodyti, leisti apžiūrėti, bet ir duoti išbandyti. Tai labai patogu, nes nusipirkus netinkamą priemonę, žmonės jaučiasi išmetę pinigus. Geriau išsibandyti, pažiūrėti, kaip priemonė pasiteisina vienoje ar kitoje situacijoje ir tada jau spręsti, ar pirkti didelę pakuotę, ar priemonė galės būti nuolat naudojama“, – pataria slaugytoja J. Šukienė.