5 minučių interviu: Naujos technologijos – didesnės galimybės 2008-06-02

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK) neseniai įsigijo ir praktiškai pradėjo naudoti modernią įrangą, skirtą apatinių šlapimo takų simptomų nustatymui bei klinikiniam diagnozės patvirtinimui.

Interviu su Dr. Aušra Černiauskienė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Nefrologijos ir urologijos centro gydytoja urologe 

– Kuo ypatinga Santariškių klinikų įsigyta įranga ir ja atliekami tyrimai?
– Tyrimai, atliekami nauja urodinamine „Laborie“ įranga, padės medikams nustatyti tikslesnę apatinių šlapimo takų susirgimų diagnozę, pasirinkti gydymo taktiką, įvertinti gydymo efektyvumą. Geros kokybės šlapimo takų tyrimai yra itin svarbūs nustatant įvairius šlapinimosi sutrikimus, taip pat tiriant neurologinius bei ligonius po traumų. Urodinaminiai tyrimai – vieni iš pagrindinių tyrimų urologijoje ir neurologijoje, nes kol neturėjome šios įrangos, nustatydami diagnozę remdavomės anamneze, nusiskundimais, echoskopiniu vaizdu, rentgenologiniais tyrimais ir patirtimi.
Kardiograma parodo įvairius širdies funkcijos sutrikimus, encefalograma – smegenų veiklos sutrikimus, o šis tyrimas – šlapimo takų funkcijos sutrikimus. Jis, kaip jau minėjau, padeda tiksliau nustatyti diagnozę, diferencijuoti ligas neaiškiais atvejais, stebėti pacientus gydant ar po operacijų, nuspręsti, ar ligonį reikia operuoti, ar gydyti medikamentais.

– Ar tyrimo prireiks daugeliui pacientų?
– Ligonių srautas, kuriems reikalingi šie tyrimai, tikrai didelis. Jie atliekami moterims ir vyrams, kenčiantiems dėl šlapimo nelaikymo, bei pacientams, turintiems kitus šlapinimosi sutrikimus. Šlapimo nelaikymas nustatomas dviem iš trijų moterų, daug vyrų kenčia dėl šlapimo nelaikymo po atliktų operacijų bei patirtų traumų. Be to, šlapinimosi sutrikimų priežastis ne visada būna urologinės ligos. Šlapinimosi sutrikimai pasireiškia sergant kai kuriomis neurologinėmis ligomis, pavyzdžiui, išsėtine skleroze, diabetu, Parkinsono liga, po stuburo traumų, esant augliams.
Bet šis tyrimas – tik vienas iš daugelio. Norint tiksliai įvertinti paciento būklę, reikalinga ir apžiūra, echoskopija, rentgenas.

– Ar tokią šlapimo takų tyrimo įrangą Santariškių ligoninė Lietuvoje pradėjo naudoti pirmoji?
– Urodinaminių tyrimų aparatą turi Kauno medicinos universiteto klinikos, Vilniaus greitosios pagalbos universitetinė ligoninė.Tačiau mūsų įsigyta įranga – aukščiausio lygio, moderniausiąjį gali būti sujungta su rentgeno aparatūra, gali būti atliekami video urodinaminiai tyrimai.

– Naujoji įranga palengvins darbą medikams?
– Medikams darbo bus tik daugiau. Palengvins diagnostiką, diagnozės bus tikslesnės, vadinasi, ir gydymas geresnės kokybės, sėkmingesnis.

Aida Valinskienė
Respublika